Türk Metal Sendikası Zonguldak Ereğli Şubesi’nin 9. Olağan Kongresi’nde birlik ve beraberlik mesajları verildi

Türk Metal Sendikası Zonguldak Ereğli Şubesi’nin 9. Olağan Kongresi’nde birlik ve beraberlik mesajları verildi
1 Ağustos 2011 tarihinde eklendi, 1.220 kez okundu.
Reklam

Türk Metal Sendikası Zonguldak Ereğli Şubesi’nin 9. Olağan Kongresi’nde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Erdemir Genel Müdürü Oğuz Nuri Özgen, bazı kişilerin kendilerini siyasi tuzağa çekmek istediklerini, ancak bu oyuna gelmeyeceklerini söyledi. Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi’nin 9. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Büyük Anadolu Otel’deki kongreye Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sendika yöneticileri, Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, Alaplı ve Gülüç Belediye Başkanları, Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Ereğli TSO Başkanı Mehmet Genç, GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Başol, meslek odası yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve delegeler katıldı. Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, yaptığı açılış konuşmasında, Sorunların üstesinden gelmenin tek yolu örgütlenmektir. Zor bir toplu sözleşme görüşmesi geçirdik. Genel başkanımızın bize verdiği destek ile mutlu sona ulaştık. Bölgemizin en güzel oteli bu bölgeye kazandırılmıştır. Birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam edeceğiz. dedi. Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da üyelerden aldıkları aidatı yine üyelere sosyal ve kültürel hizmet olarak iade ettiklerini, Karadeniz’den Akdenize pek çok tesisi üyelerin hizmetine açtıklarını söyledi. Erdemir’in, stratejik önemine de vurgu yapan Kavlak, Karadeniz Ereğli, Türkiye’nin en zengin 100 ilçesi arasında bulunuyor ama bu ülkenin en büyük zenginliği Erdemir’dir. Erdemir, sahip olduğu çağdaş teknolojiyle çelik dev 8000 lerinin iştahını kabartmaktadır. Türkiye’nin otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerinde giderek yükselen bir grafik yakalaması Erdemir’e olan ilgiyi taze tutmaktadır. diye konuştu.

 BAŞBAKANIN USTALIĞINI BİRAN ÖNCE GÖRMEK İSTİYORUZ
Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye’nin bir seçim ortamından daha alnının akıyla çıktığını, ortaya çıkan siyasi aritmetiğin ülkeye hayırlı olmasını temenni ederek başladığı konuşmasında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakanın 2007 ‘ye kadar olan iktidar dönemini çıraklık, 2011’e kadar olan dönemi kalfalık ve yeni sürecin kendileri için ustalık dönemi olacağını söylediğini, bunun da Türkiye’nin usta ellere emanet olduğunu kaydederek, Başbakanın ustalığını biran önce görmek istiyoruz. diye ifade etti.

 DEMOKRASİ VE ADALET
Kavlak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz Türk Metal Sendikası olarak demokrasi içindeki sorumluluğumuzun bilincinde bir sendikayız. Bu nedenle attığımız her adımın, aldığımız her kararın demokrasiyle örtüşmesi bizim için bir zorunluluktur. Paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf olmanın da gereği budur. Yine elimizi taşın altına koymak için kolları sıvadık. Yine kellemiz koltukta, ekmeğimiz aslanın ağzında. Tüm söyleyeceklerimiz emek içindir, ekmek içindir, demokrasi içindir. Bizim sözümüz, Türkiye içindir. Önümüzdeki yeni günlere anlam kazandıracak en önemli değerler hiç kuşku yok ki demokrasi ve adalettir. Çünkü adalet ve demokrasi birbirlerinin vazgeçilmezidir.

ÜYE AİDATINI HİZMET OLARAK İADE EDİYORUZ

Üyemizden aldığımız aidatı yine üyemize sosyal ve kültürel hizmet olarak iade ediyoruz. Sosyal sendikacılık, yalnız Türkiye için değil, dünya için yeni bir kavramdır ve bu yeniliğin atomlarını Türk Metal parçalamıştır. Sosyal sendikacılık, üyenin sendikaya ödediği aidatın, hem üyeye hem de ailesine, yani eşi ve çocuklarına bir yaşam standardı olarak geri dönmesidir. Ankara’daki, Didim’deki, Karadeniz Ereğli’deki ve Girne’deki tesislerimizi bütün üyelerimizin faydalanması için hizmete açtık. Beş yıldızlı otel konforunu, pansiyon fiyatına üyelerimize sunduk. Üyelerimizi, Ege’yle, Akdeniz’le ve Karadeniz’le buluşturduk. Üyelerimizin çocukları için başlattığımız bilgisayar ve yabancı dil kurslarını tüm bölgelerimizde sürdüreceğiz. Tüm bölgelerimizde ambulans ve cenaze arabalarımız üyelerimizin ve yakınlarının hizmetinde olacak. Metal işkolunda çalışan arkadaşlarımıza mesleki yeterlilik belgesi verecek Mesleki Eğitim Merkezimiz yakında hizmete girecek. Yaklaşık 500 işçi çocuğu Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde düzenlenecek 12. Metal Çocuk Meclisi’ne katılacak

EN ZENGİN 100İLÇE ARASINDA
Karadeniz Ereğli, 910 ilçe arasında, Türkiye’nin en zengin 100 ilçesi arasında bulunuyor. Ama bu ülkenin en büyük zenginliği, Erdemir’dir, Erdemir emekçileri yani sizlersiniz¦ Türkiye, nasıl dünya coğrafyasındaki yeri itibarıyla stratejik bir öneme sahip ise, Erdemir’de Türk sanayisinde stratejik bir öneme sahiptir. Erdemir’in varlığı kadar, sürekliliği de Türkiye için önemlidir. Çünkü demir çelik fabrikaları bir ülkenin kendi savaş gücüne sahip olduğunun işaretidir.

TÜRKİYE’NİN 8 HARİKASI
Demir çelik fabrikalarının stratejik öneminden hareketle, üretimin devam etmesi için yüksek fırınlara doğurgan özellikleri nedeniyle kadın isimleri verilmiştir. Erdemir’deki yüksek fırınlara Ayşe ve Zübeyde, İskenderun’dakilere Cemile, Ayfer, Gönül, Karabük’tekilere ise Fatma, Zeynep ve Ülkü isimleri bundan dolayı verilmiştir. Bu yüksek fırınlar, Türkiye’nin 8 harikasıdır.

TERCİH MİLLİ SERMAYE
Türk savaş sanayi için vazgeçilmezler arasında olan Erdemir, sahip olduğu çağdaş teknolojiyle çelik devlerinin iştahını kabartmaktadır. Türkiye’nin otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerinde giderek yükselen bir grafik yakalaması Erdemir’e olan ilgiyi taze tutmaktadır. Bu tablo, Türk Metal’in Erdemir’in özelleştirilmesi sürecinde neden milli sermayeyi tercih ettiği sorusunun da cevabıdır. Dolayısıyla Erdemir, Türkiye için sadece stratejik değil aynı zamanda çok da hassas bir işletmedir. Görüyoruz ki Erdemir Ailesi de bu öneme uygun olarak ekonomik krizden sonra bir toparlanma sürecine girmiştir. Geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada Erdemir’de üretimin bu yılın ilk çeyreğinde, 2010 yılına göre yüzde 9, 2009 yılına göre de yüzde 40 artış sağlaması bunun işaretidir. Erdemir’in aydınlık bir yola girdiğini sadece biz değil, Dünya Çelik Birliği de söylüyor. 2009 yılında 6,5 milyon ton, 2010 yılında ise 7 milyon ton ham çelik üreten Erdemir, bu potansiyel ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk 5 üretici arasında yer aldı.. Erdemir’in, 2011 yılı ilk çeyreğinde faaliyet karı 362 milyonTL, dönem karı ise 271 milyon TL olarak gerçekleşti Erdemir, söylediğimiz gibi son derece stratejik bir işyeri. Biz de sendika olarak, Türkiye’de ve Dünyada stratejik bir öneme sahibiz sözleri ile konuştu. Kongre gündem maddelerine göre gerçekleştirildi.

“TÜRK METAL’E TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİYORUM”
Kongrede son konuşmayı Erdemir Genel Müdürü Oğuz Nuri Özgen yaptı. Özgen, Türk Metal Sendikası ile 13 yıldır karşılıklı olarak çalıştıklarını ve bu güven ve anlayış içerisindeki çalışmaların uzun yıllar devam etmesini dilediğini söyledi. Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, şunları ifade etti: Günümüzde ekonomik, siyasal, toplumsal koşullar ve ihtiyaçlar çerçevesinde sendikacılığın ücret ve hizmete yönelik faaliyetlerin ötesine geçmiş, katılımcı demokrasi ve sivil toplumun en önemli unsurlarından bir tanesi haline gelmiş. Sanayimizin bel kemiği olan demir çelik, beyaz eşya, otomotiv gibi sektörlerde ülke genelinde yüz binlerin üzerinde çalışanı temsil eden Türk Metal Sendikası demokratik sendikacılık anlayışının üyelerin ve ailelerinin refahı ve gelişimine yönelik faaliyetlere, toplumsal sorunlara çözüm ortağı olmaya yönelik çalışmaları ile takdire şayan bir duruş sergilemektedir. En önemli sosyal paydaşlarımızdan biri ve 1987 yılından beri yol arkadaşımız olan Türk Metal Sendikası tam 13 dönemdir birlikte karşılıklı güven ve anlayış içerisinde çalışanlarımız ve şirketimiz için hep birlikte hizmet veriyoruz. Bu önemli günde Genel Başkan Pevrul Kavlak’a, Şube Başkanı ve ekip arkadaşlarına, sadece iş barışına sağladığı katkılardan değil her zaman her konuda destekçi oldukları için teşekkürü bir borç bilirim. Bunun en güzel örneğini yaşadığımız krizde tecrübe ettik. Bu büyük krizi geride bırakmamızda çalışanlarımızın ve sendikanın verdiği destek çok büyüktür. Entegre demir çelik tesislerinde bu tür krizi atlatmak çok güçtür.”

“BİZ KRİZLERİ İŞÇİLERİMİZİN DESTEĞİ İLE AŞTIK”
Biz 1999, 2001’de de daha önceki yıllarda da krizlerle yüz yüze geldiklerini ifade eden Erdemir Genel Müdürü Özgen, “Sizi temin ederim ki en ağır kriz 2008 yılında yüz yüze kaldığımız krizdi. Yurt dışına çıktığımız zaman bize şunu sorarlardı; Türkiye’de ekonomik kriz olursa sizin şirketiniz nasıl etkilenir. Biz Erdemir olarak güçlü bir şirketiz, dünya şirketiyiz, bunlarla baş etmesini biliriz. Dünya şirketleri ile rakebet ediyoruz. Türkiye’deki herhangi bir ekonomik kriz ile mücadele etme bilgimiz birikimimiz var bu gücü çalışanlarımızdan alıyoruz. 30 Yıldır Erdemir’deyim, Erdemir’li olmaktan gurur duyuyorum, Erdemir bir dünyadır. Çalışanlarım ile gurur duyuyorum. Büyük eserlere birlikte imza atıyoruz. 2008 Yılındaki krizi hep birlikte aştık. Kriz sonrası çıkan sonuçlardan büyük memnuniyet duyuyoruz. Erdemir çalışanlarının, her şeyin en iyisine layık olduğuna inanıyorum. 23. Dönem toplu iş sözleşmesi imzaladık. Metal sektöründeki en iyi toplu sözleşmelerinden biridir, örnektir. Bir seçim süreci gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Reklam
Türk Metal Sendikası Zonguldak Ereğli Şubesi’nin 9. Olağan Kongresi’nde birlik ve beraberlik mesajları verildi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. nhalıcıoğlu dedi ki:

    hayırlar vesile olur inşallah.sözleşme kongre hepsi olur önemli olan iş güvencesi,huzurlu barışı sağlamış üretim ve teknoljiyi yakalamış bir işyeri,kazndır kazn anlayışıyla çalışanını motive eden bir sivil sendikayla her şeyin üstesinden gelineceğine inanıyorum kongreniz hayırlı olsun türk metal camiasına.başarılar arkadaşlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git