Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi Basın Açıklaması

22.08.2011
1.291
Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi Basın Açıklaması
REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi Basın Açıklaması

22.08.2011

 Karadeniz Ereğli Kamuoyuna;
 
19 Ağustos 2011 Cuma günü akşam Büyük Anadolu Otel’de, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile işçi arkadaşlarım arasında yaşanan arbede sonrası  yerel ve ulusal basında çıkan haberlerle ilgili olarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğmuştur.
 
Belediye Başkanı otel çıkışında göz göze geldiğimizi ve kendisine küfür ettiğimi, olayı benim azmettirdiğimi iddia etmektedir.
 
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ; Uzun zamandır teşkilatıma ve şahsıma yapılan asılsız iftiralara ‘SÖZ GÜMÜŞ İSE SUKUT ALTINDIR’ ata sözünden yola çıkarak susmayı tercih ettim.Hiçbir zaman azmettirme ihtiyacı duymadım, Kaldı ki böyle bir niyetim olsaydı birilerine azmettirmem kendim gerekli uygulamayı yapardım. Ve bunu da tüm şehir protokolünün bulunduğu bir ortamda ve de kendi evimiz sayılabilecek otelimizde değil daha değişik bir ortamda yapardım.
 
Bugün öğlen saatlerinde bir grup genci galyana getirerek şubemize yaptırdığı eylemden de rant elde etmek istemesini kamuoyunun takdirine bırakarak ,bundan sonrada susmayacağımı belirtmek isterim.
 
Bu yaşanan olay kendisinin Ereğli’yi getirdiği noktayı görmesi için çok iyi bir fırsattır aslında. Her fırsatta Sevgi Barış Dostluk kenti dediği Ereğli ve Ereğli’de yaşayan insanları suyunu kesmekle, işyerlerini  kapatmakla, evini yıkmakla tehdit ettiğini hepimiz bilmekte ve duymaktayız. İşte bu yaşadıkları,yaptığı baskıcı ve hukuksuz uygulamaların doğal sonuçlarıdır. Şunu da ifade etmek istiyorum ki işyerleri mühürlenip, kapatılan ve yıkılan esnaflar korkularından susuyorlar ve hiçbir tepki veremiyorlarsa bunun sebebi Ereğli Belediye Başkanıdır.
 
Halil Posbıyık; Ereğli’de herkesin arasına bir nifak bir ayrılık soktu, bir tek Erdemir ve Türk Metal’in arasını bozamadı işte bunun için  uğraşıyor. Çünkü kendisi Ereğli’de kaos ortamından besleniyor, kimsenin yakınlaşması uyum içinde çalışması onun işine gelmiyor. Üzülerek görüyoruz ki; Erdemir ve Sendikamızın uyum içerisinde çalışmasını bozmak için elinden geleni yapıyor, çünkü teşkilatımızın ne kadar güçlü ve Ereğli’de söz sahibi, yön belirleyici bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu görüyor ve kendisinin dümen suyuna girmeyenlere hemen savaş açıyor.
 
Geçtiğimiz hafta Ereğli’de gelişen olaylarla ilgili; başta Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımızla görüştüm. Ereğli’de birlik beraberlik olmamasının sebebinin, insanların sessiz kalmasının müsebbibinin Halil Posbıyık olduğunu  anlattıktan sonra gerekli şikayet dilekçelerimizi kendilerine bizzat verdim. Onlardan da tekrar gerekli incelemenin yapılmasını arz ediyorum.
 
Öncelikle kamuoyunun şunu  bilmesini istiyorum; burada sendikada görev alan arkadaşlarımızın hepsi sonuçta Erdemir personelidir ve hepsi işçidir. Bizim sendikamızda yönetici, baş temsilci veya temsilci olması onu Erdemir’den soyutlamaz yine Erdemir işçisidir.
 
Olay sonrası bende arkadaşlarımla görüştüm, olayın tamamen o anda geliştiğini, kendilerinin Belediye Başkanı’na “İç İşleri Bakanlığı’na otelin kapatılması için dilekçe verdiğin ve bizim aidatlarımızla yapılan otele nasıl geldiğini sorduklarını” kendisi de cevap olarak “siz kimsiniz lan bana hesap mı soruyorsunuz, sizin ciğerinizi sökerim, kellenizi alırım” şeklinde arkadaşlarıma karşılık vermiş. Anladığım kadarıyla koruması da bu cevaptan cesaret aldı ve bizim arkadaşlarımızı iteklemeye ve darp etmeye çalışınca ortam gerilerek arbede yaşanmıştır.
 
Arkadaşlarım zaten davacı olmuşlar olay yargıya intikal etmiş bir olaydır. Ben buradan tekrar Ereğli kamuoyuna, işçi arkadaşlarıma ve siz değerli basın mensuplarına bu olayın bir azmettirme ve planlı bir saldırı olmadığını ifade etmek istiyorum.
 
Belediye Başkanı, halkın gözünde partililerin gözünde, esnafın gözünde bitmiş olmanın çılgınlığıyla, sendikamızı ve beni hedef göstererek kahraman olmak istemektedir. Türk Metal Sendikası hiçbir zaman ne bir siyasi partiden ne de böyle kendini halkın gözünde bitirmiş sözüm ona belediye başkanından asla emir alarak yönetimini belirlemez. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada demokratik kurallara bağlı olarak çalışır. Yönetimini de her zaman işçinin hür iradesi ile belirler.
 
Sözlerime son verirken şunları ifade etmek istiyorum. Sendikam ve ben bu güne kadar bütün siyasi kurum ve siyasilere eşit mesafede durduk ve bundan sonrada bu şekilde durmaya devam edeceğiz. Bölge halkımızın da bilmesini istiyoruz ki; kısa vadeli hesaplar yaparak Ereğlimizin geleceğini karartmaya çalışan, Erdemir ve Sendika düşmanlığı aşılamayı hedefleyen sığ düşünceli insanlara Erdemir çalışanları olarak bizler müsaade etmeyeceğiz, Ereğli halkının da böyle ayrılıkçı insanlara gerekli cevabı yeri ve zamanı geldiğinde vereceğine eminiz.
 
Türk Metal Sendikası ve şahsım olarak; bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada hiçbir zaman kurulan baskılara, haksız uygulamalara ve tehditlere boyun eğmeyeceğimi belirtmek istiyorum..
 
 
 
Saygılarımla,
 
 
Yusuf Ziya ODABAŞ
         Türk Metal Sendikası        
   Kdz.Ereğli Şube Başkanı

 

REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.