Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

GENEL BAŞKANIMIZ EREĞLİ’DEYDİ

04.01.2012
1.539
GENEL BAŞKANIMIZ EREĞLİ’DEYDİ
REKLAM ALANI

GENEL BAŞKANIMIZ EREĞLİ’DEYDİ

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Pevrul KAVLAK, Ay City İş Merkezi’nde bulunan Kdz.Ereğli Şubemizin yeni hizmet tesislerinin açılışı ve Büyük Anadolu Otel’inde üyelerimiz ve eşleri için bir süredir devam eden eşli kaynaşma yemeklerimizin 2011 yılında yapılan son yemeğine katılmak üzere Ereğli’ye geldi.

Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz İsmail DURSUN ile birlikte Ereğli’ye gelen Genel Başkanımız Pevrul KAVLAK ilk olarak yeni şubemizin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta Alp Tunca İşçi Lokali’nde üyelerimize seslenen KAVLAK “Ereğli’nin gözümüzde ve kalbimizde yeri farklıdır, bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz” dedi. Yaptığı açılıştan sonra Anadolu Otele geçerek kaynaşma gecesine katılan KAVLAK burada da üyelerimiz ve eşlerine bir konuşma yaptı.

REKLAM ALANI

KAVLAK yaptığı konuşmada; “Türkiye’de her 3 kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor. Toplumun yarısı kadın ama çalışan insanların, okuyanların yarısı bile kadın değil” dedi.

Sendikacılığı rahat koltuklarda oturup, telefonlar ya da uzaktan kumandalı cihazlarla, toplu sözleşme imzalamak olarak görmediklerini belirten KAVLAK, şöyle dedi:

“Dünyada sendikaların sürekli kan kaybettiği bir dönemde, Türk Metal olarak uyguladığımız sosyal sendikacılık anlayışıyla bir devrim yaptık. Sosyal sendikacılık anlayışının gereği olarak, ‘biz bir aileyiz’ dedik. Üyelerimizin eşlerini ve çocuklarını da sendikal faaliyetlerimizin öznesi yaptık.”

Türkiye ne kadar büyük olsa da kadınlar açısından problemli bir ülke. Her başarılı erkeğin yanında mutlaka bir kadın vardır ama her başarılı kadının yanında bir erkek bulmak zordur. Dolayısıyla kadınların başarısına giden yol, erkeklerin yolundan daha çetin, daha zorluklarla doludur. Böyle olduğu için, Türkiye’de kız çocukları ve kadınlar hala okumuyor, okutulmuyor. 5 Milyona yakın Türk Kadını, okuma yazma bilmiyor. Türkiye’nin içinde, Norveç’in büyüklüğü kadar okuma yazma bilmeyen var. Böyle olduğu için, Türkiye’de kadınlar çalışamıyor. 13 milyona yakın kadın sadece ev işleri ile meşgul oluyor. Böyle olduğu için Türkiye’de her 3 kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor. Toplumun yarısı kadın ama çalışan insanların, okuyanların yarısı bile kadın değil. Eğer, kadının işi olmasını, adı olmasını samimiyetle istiyorsak; önce çocukluğundan başlayarak; tüm kadınlara eşit olarak eğitim hakkını sunacağız.

Başka çaremiz yok. İşte biz, sendika olarak bu toplumsal yarayı tedavi etmek için üzerimize düşeni yapıyoruz.

Bu akşamki etkinlik Şube Başkanımız Sayın Odabaş’ın önerisidir. Bundan sonra da belirli aralıklarla bir araya geleceğiz. ” dedi.

ŞUBE BAŞKANIMIZ ODABAŞ’IN KONUŞMASI

Şube Başkanımız Yusuf Ziya ODABAŞ da, yaptığı konuşmada, KAVLAK’ın, “Bilgi ve Sevgi Paylaşınca Güzeldir” sözünden yola çıkarak, Erdemir’de çalışan üyeleri ve aileleri ile sosyal paylaşımlarda bulunduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türk Metal Sendikası, üyeleri ile olduğu kadar, üye eşleri ve çocukları ile bütün bir ailedir. İşte bu aile kavramını daha dolu yaşamak ve aileler arası dostluk, kaynaşma ve dayanışmayı pekiştirmek, siz değerli hanımefendilere de ülkemizde sosyal sendikacılık anlayışının öncüsü olan Türk Metal Sendikası’nı eşlerimize tanıtmak amacıyla, bir süredir devam eden etkinliklerimizde eşler ile birlikte yaklaşık 3200 kişiyle bir araya gelerek, bir nebze de olsa yoğun iş ve günlük yaşam temposundan uzaklaşıp hoşça vakit geçirdik. 2011’in sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde, 2012 yılının hedefini metal işçilerinin, eşlerinin ve çocuklarının standartlarını daha üst noktalara taşımak olarak belirleyen, Sayın Genel Başkanımıza sizlerin huzurunda tekrar buna benzer etkinlikleri devam ettireceğine olan inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum.”

Bize her konuda olduğu gibi, dayanışma gecelerimizin düzenlenmesinde ve bu gün gerçekleştirdiğimiz yeni şube binamızın açılmasında desteğini esirgemeyen başta Genel Başkanımız Pevrul KAVLAK olmak üzere, tüm Genel Merkez yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Şube Başkanımız ODABAŞ, Genel Başkanımıza üzerinde resmi dokunmuş çerçeve ile kartal heykeli hediye etti.

Alaplı Belediye Başkanı Nevzat ÇİMENOĞLU, Gülüç Belediye Başkanı Aydın GÜNGÖR, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali AZAR, Zonguldak Ticaret Odası Başkanı Salih DEMİR, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet GENÇ, İlçe Emniyet Müdürü Niyazi KOÇAK’ın da katıldığı gece müzik eşliğinde geç saatlere kadar devam etti.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.