Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

Türk Metal Sendikası 17. Kadın İşçiler Kurultayı

12.03.2012
1.503
Türk Metal Sendikası 17. Kadın İşçiler Kurultayı
REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikası 17. Kadın İşçiler Kurultayı

Türk Metal Sendikasını her yıl geleneksel olarak 8 – 9 Mart günlerinde  düzenlediği Kadın İşçiler Kurultayları’nın 17.si bu yıl yine amacına uygun şekilde coşkuyla ve ilgiyle gerçekleştirildi.

Çalışan Kadınlar Günü’nü de kapsayan 8 – 9 Mart’ta gerçekleştirilen kurultaya, kalabalık kadın çalışanlar ile davetliler katıldı.

REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikasının Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Kurultay’da yaptığı konuşmada, kadının üretirken erkek ile eşit sayıldığını ancak ücret konusunda eşitsizlik yapıldığını belirtti.

Bu uygulamayı değiştirmeye kararlı olduklarını anlatan Kavlak, şunları kaydetti:
“Üretirken kadını erkekle eşit sayacaksın, ama sıra ücret vermeye geldiğinde eşit olmayacak. Alın teri dökerken (erkekle eşitsin) diyeceksin, ama sıra sosyal haklara gelince farklı olacak. Tezgah başında, çalışma saatlerinde, performans ölçümlerinde (aynısınız) diyeceksin ama sıra yükselmeye, daha üst görevlere atamaya gelince (dur) diyeceksin. İşte düzen bu. (Böyle gelmiş böyle gider) diyenler olabilir. Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek.”

700 kadar sendika üyesi kadın delegenin katıldığı kurultayı, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Türk –İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ,TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilig, ILO Türkiye Direktörü Ümit Efendioğlu, Türk – İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Koop- İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar , Sağlık –İş Sendikası Genel Başkanı Hasan Öztürk ,HÜR-İŞ Federasyonu Genel Başkanı Yakup Ömer Latifoğlu , MESS Genel Sekreteri İsmet Sipahi ve çok sayıda davetli izledi.

Diğer yandan, kurultaya eşi ile birlikte katılan Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş da, 8 Mart Çalışan Kadınlar Günü’nü kutladığını bildirdi.

Türk Metal Sendikasının Genel Başkanı  Pevrul  Kavlak Kadın İşçiler Kurultayında delegelere seslendi;”Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek.”

Türk-İş Genel Sekreteri  ve Türk Metal Sendikası  Genel Başkanı  Pevrul  Kavlak Türk Metal Sendikası’nın düzenlemiş olduğu 17. Kadın İşçiler Kurultayı’nda  delegelere seslendi;Üretirken kadını erkekle eşit sayacaksın, ama sıra ücret vermeye geldiğinde eşit olmayacak…Alınteri dökerken erkekle eşitsin diyeceksin, ama sıra sosyal haklara gelince farklı olacak . Tezgah başında , çalışma saatlerinde ,performans ölçümlerinde “aynısınız” diyeceksin ama sıra yükselmeye ,daha üst  görevlere atamaya gelince dur diyeceksin …İşte düzen bu…”Böyle gelmiş böyle gider “ diyenler olabilir. Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek .

Kadın İşçiler Kurultayı’na bu yıl yerli yabancı 700 kadın delege katıldı,açılış sırasında çok sayıda işçi,sendikacı ,işveren ve politikacı da hazır bulundu. Türk –İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ,TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilig, ILO Türkiye Direktörü Ümit Efendioğlu, Türk –İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Koop- İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar , Sağlık –İş Sendikası Genel Başkanı  Hasan Öztürk ,HÜR-İŞ Federasyonu Genel Başkanı Yakup Ömer Latifoğlu , MESS Genel Sekreteri  İsmet Sipahi ve çok sayıda davetli katıldı.

Diğer yandan 17.si düzenlenen  Kadın İşçiler Kurultayı’na eşi ile birlikte katılan Kdz. Ereğli  Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş da; 8 Mart çalışan  Kadınlar gününü kutladığını bildirdi.  ANKARA

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.