Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

KAVLAK: “GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

11.07.2012
1.874
KAVLAK: “GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”
REKLAM ALANI

KAVLAK: “GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Türk-İş Genel Sekreteri, Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, hükümetin kıdem tazminatı yasasını değerlendirdi.

CNN Türk’te katıldığı programda muhabir Göksel Göksu’nun sorularını yanıtlayan Genel Başkanımız Kavlak, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da, Bakan Faruk Çelik’in de Kıdem Tazminatı ile ilgili taslak çalışmasının taraflarla görüşülmeden gündeme getirilmeyeceğini söylediklerini hatırlattı.

REKLAM ALANI

Halen Çalışma bakanının gündeminde toplu iş ilişkileri yasası olduğunu ifade eden Sayın Kavlak, şöyle konuştu:

“Ve Bu yasa çıkmadığından dolayı 9 iş yerinde toplu sözleşme yapılamadı. Yaklaşık 250 bin kişi iş yerlerinde toplu sözleşme yapamadığı için toplu sözleşmeden mahrumlar. Bakan ile bizim gündemimizde bu var, kıdem tazminatı yok. Kıdem tazminatını zaman zaman basına sürerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Ve bunu cazip hale getirmeye çalışıyorlar.  Halbuki kıdem tazminatı ile ilgili ayrıntılara kimse girmiyor. Müktesap haklara dokunmayacağız diyorlar ama gazetelere baktığınız zaman 30 günlük sürenin 13 güne düştüğünü görüyorsunuz.

Türkiye’de sendikasız işçi çalıştıranlar, toplu iş ilişkileri yasasını meclise getirmeyenler ve kıdem tazminatı ödemeyenler, kabineden birkaç bakanla beraber müşterek hareket ederek sendikalar yasasını engelliyorlar. Kıdem Tazminatı’nı da ısıtıp, ısıtıp kamuoyunun gündemine getiriyorlar.

Biz bu konudaki müzakerelerimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Eğer bu yasallaşma sürecine girerse, Başbakandan başlayarak herkesle müzakerelerimizi yapacağız. Ama bu müzakerelerden sonuç alamazsak da mücadelenin en çetinini vereceğiz. Gerekirse sokaklara inerek hakkımızı arayacağız. İşçi ne istiyorsa biz onu yapacağız.”

Türk Hava Yolları’ndan çıkarılan 305 işçiye yönelik soruyu da yanıtlayan Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak, “Görüşme son derece olumlu geçti. İyi bir görüşme olduğunu düşünüyorum. Türk Hava Yolları için de iyi bir görüşme oldu. Burada direksiyonun başında Türk-İş Genel başkanı var. Hava-İş Genel Başkanı ile yaptığımız görüşmeler konusunda kendisini bilgilendireceğiz.  Eğer bir adım atılacaksa birlikte atacağız” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.