Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

“YASANIN ÇIKMASINI HAK-İŞ ENGELLİYOR”

22.08.2012
1.751
“YASANIN ÇIKMASINI HAK-İŞ ENGELLİYOR”
REKLAM ALANI

“YASANIN ÇIKMASINI HAK-İŞ ENGELLİYOR”

Türk-İş Genel Sekreteri Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türk-İş, TİSK ve DİSK’in 2009 istatistiklerinin yayınlanmasına ‘evet’ dediklerini ancak, Hak-İş’in kabul etmemesi nedeniyle 250 bin işçinin toplu iş sözleşmesini imzalayamadığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Toplu İş İlişkileri Yasası’nın Meclis’ten geçmemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da yeni yasa çıkmadığı için geçtiğimiz Şubat’tan bu yana yetki başvurularını geri çevirmesi nedeniyle yaklaşık 250 bin işçi aylardır toplu sözleşme imzalayamıyor.

REKLAM ALANI

Sayının sonbaharda 500 bin işçiye çıkacağına dikkat çekiliyor. Geçici çözüm olarak ise 2009 işkolu istatistiklerinin yeniden yayınlanması ve sendikaların toplu sözleşme imzalayabilmesi üzerinde duruluyor.

Ancak Hak-İş, Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadan istatistiklerin yayınlanmasına karşı çıkıyor.

Tıkanan süreci anlatan Kavlak, “Meclis tatile girmeden yasanın çıkacağını düşünüyorduk. Mutabakat vardı ama her nedense yasa çıkmadı. Bur ara formül bulabilirmiyiz diye sık sık Çalışma Bakanı ile görüşüyoruz” dedi.

Söz konusu işçilerden 220 bini Türk-İş’e bağlı olduğuna dikkat çeken Kavlak, Hak-İş’in fazla işçisi olmamasına karşın, “işçilerin mağduriyetini ister gibi bir tavır içinde” olduğunu söyledi.

Kavlak, şöyle devam etti:

“Yeni yasama döneminde yasa yine çıkar. Ama şimdi 2009 istatistikleri yayınlanabilir. Bir konfederasyonun işçileri bu şekilde mağdur etmesini kabul etmemiz mümkün değil. Yasanın çıkmasını istediklerini söylüyorlar ama yasadaki mutabakatı bozan yine onlar.”

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun önümüzdeki günlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüşeceğini ifade eden Kavlak, bu görüşmeden bir çözüm çıkabileceğini söyledi.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.