Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

EYLEME DESTEK VERDİK

12.09.2012
1.409
EYLEME DESTEK VERDİK
REKLAM ALANI

EYLEME DESTEK VERDİK

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi olarak, Düzce’deki Teknorot Otomotiv AŞ’de ‘sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle’ işten çıkarılan 150 arkadaşımızın haklarının korunması amacıyla düzenlenen eyleme destek verdik.

Sendika Şube Mali Sekreterimiz Sedat Taşdelen önderliğinde  şube yöneticilerimiz, iş yeri temsilcilerimiz ve işçi arkadaşlarımızın oluşturudğu grup Düzce’de gerçekleştirilen eylemde yer aldı.

REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikası’nın bölge il ve ilçelerdeki şubelerinin de destek verdiği eylem için fabrika önünde toplanan üyeler “İşte Patron İşte Sendika !”, “Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız, “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “ Türk Metal İşçinin Yanında” sloganları attı.

Eyleme katılan Türk Metal Sendikası Genel Sekreterimiz Yücel Yücel, burada yaptığı konuşmada,  sendika olarak toplu sözleşme süreci için gereken yetkiyi aldıktan sonra, işveren ve temsilcilerin antidemokratik bir tutum içine girdiklerini söyledi.

Yücel, Türk Metal Sendikası olarak, işyerinden çıkarılan arkadaşlarımızın işe iadesi, sendikalaşma ve toplu sözleşme sürecinin özgür bir şekilde işlemesi için demokrasinin sendikamıza  verdiği tüm hakların kullanacağından kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

“Teknorot işyerinde, Türk Metal’in yetki için başvurduğu tarihten bugüne kadar işyeri ve temsilcileri, burada çalışan ve sendikamız üyesi olan metal işçileri üzerinde ‘Bölüm değişikliğini’ bir tehdit ve baskı unsuru olarak kullanmaktadır. Burada işverenin esas amacı, yasalardan kaynaklanan boşlukları da kullanmak suretiyle, Türk Metal’in yetkili sendika olmasına esas olacak süreci, yani yetkiyi olabildiği kadar geciktirmektir. Türk Metal Sendikası olarak, bizler bu hastalıklı anlayış içindeki çevrelerle mücadele ederek bugünlere geldik. Bundan sonra da bu yolda mücadeleye devam edeceğiz. İş yerinin baskı ve tehditler sonucu istifa eden arkadaşlarımıza, bunun bir çare olmadığını, aksine bundan sonraki baskılara ve tehditlere bir zemin oluşturacağını da hatırlatmak zorundayız. Türk Metal Sendikası olarak, Teknorot işyerinde işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe iadesi ve sendikalaşma ve toplu sözleşme sürecinin özgür bir şekilde işlemesi için, demokrasinin bize verdiği tüm haklarımızı kullanacağız. Kimsensin kuşkusu olmasın.”

Taşdelen ve beraberindekiler, olaysız sona eren eylem sonrası Ereğli’ye döndü.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.