Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

TAŞERONLAŞMA GİRİŞİMİNİ PROTESTO ETTİK

23.11.2012
1.915
TAŞERONLAŞMA GİRİŞİMİNİ PROTESTO ETTİK
REKLAM ALANI

TAŞERONLAŞMA GİRİŞİMİNİ PROTESTO ETTİK

Erdemir’deki bazı bölümlerde taşeronlaşma girişimlerini protesto amacıyla, işçi arkadaşlarımızla birlikte bir günlük yemek yememe eylemi gerçekleştirdik.

Gündüz vardiyasındaki yaklaşık bin arkadaşımız, öğle yemeği sırasında yemeğe girmeyerek gruplar halinde sloganlar atarak Çelikhane Yemekhanesi’nin bulunduğu alanda toplandı.

REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Burada, işçi arkadaşlarımıza hitaben yaptığı konuşmada, şirket içindeki taşeronlaşma girişimlerine karşı duracaklarını söyledi.

konu hakkında bilgi aktardığı Türk metal Sendikası Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’ın selam ve sevgilerini ileten Odabaş, şöyle dedi:

“Sayın Genel Başkanım ile telefonla görüştüm. Tüm işçilerimize selamlarını iletti. Hepinizin alınlarından öptüğünü iletmemi istedi.

Burada bulunmanız, destek vermeniz ve bu duruşumuzu sergilemeniz  adına hepinize teşekkür ediyorum. Burada toplanmamızın tek bir amacı var

Biz, Türk Metal Sendikası olarak taşeronlaşmanın, işletmenin içinde olmasını istemiyoruz. Ama görünen şu süreçte gizli kapaklı önce bu işi kilima bakımda gerçekleştirdiler. Peşinden Çelikhane Kükürt Giderme Tesisleri’nde aynı uygulamayı yapmak istiyorlar. Bu tür taşeronlaşmayı da yavaş yavaş, kapalı kapılar arkasında yapmayı hedefliyorlar. Bugün biz de işverene, bu tür keyfi uygulamalar yapamayacakları uyarısında eylemi gerçekleştiriyoruz.

Biz işimize, aşımıza sahip çıkıyoruz.”

“ERDEMİR’İ SEVİYORUZ”

İşçinin zaman zaman “Türk Metal Nerede Biz oradayız”, “Bu işçi sizinle gurur duyuyor”, “İşte Başkan İşte Sendika” sloganları attığı, işveren uygulamasını da ıslıklarla protesto ettiği alanda konuşmasını sürdüren Odabaş, şunları söyledi:

“sendikamıza gösterdiğiniz duyarlılıkla gururlanıyoruz. Biz Erdemir’imizi seviyoruz. Erdemir’e zarar vermek için de hiçbir zaman uğraşmadık, uğraşmayız. Ancak bu duyarlılığımız işveren tarafından da kullanılmamalı.

Ama ben şuna üzülüyorum; Bu uygulamanın doğruluk derecesine sorguladığımızda ise şirket yöneticileri ne yazık ki inkar yönünü seçmiştir. Kimse Erdemir’in çalışma huzurunu bozmaya yeltenmesin. Buna Türk Metal Sendikası ve Erdemir çalışanı olarak izin vermeyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin.”

“İŞ YAPMIYOR, OYALIYORLAR”

Fabrika içindeki yemekhanelerin Erdemir’e ve işçiye yakışır şekilde olmasını istediklerini savunan Şube Başkanımız Odabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halen Çelikhanedeki prefabrik yapıdan oluşan yemekhane işçimize yakışmıyor. Merkez bakım çalışanlarımız da yemekhane ve giyinme soyunma yerleri olmadığı için taşıma usulü yemek yeme ve soyunma yerlerine taşınıyor. Bugün bu alanda toplanmamızın nedenlerinden birisi de bu, yemekhane ve soyunma odaları Erdemir işçisine yakışmıyor. Bunları dile getirip talep ettiğimizde ise doğru söylediğimizi ifade ediyorlar ama işi yapmayıp, oyalıyorlar. Gerekçe olarak da tasarruf tedbirlerini bahane gösteriyorlar. 

Şirket darboğazda olabilir saygı duyuyorum. Ancak burayı yapmaya para bulamayanlar, Ofis binasının 4. Katını komple tadilata sokarak yeniden yapmaya nasıl para buluyor? İşçinin soyunup giyineceği ve yemek yiyeceği mekanları en iyi koşullarda yapmak işverenin görevidir. Bunu böyle bilecekler. Kendine gelince kepçeyle kazanan işveren işçiye de kaşıkla vermelidir.

Hiçbir zaman Erdemir’in huzurunu bozmak için bir şey yapmadık, yapmayacağız da ama bizi dayanamayacağımız noktaya getirirlerse niyetlerinin art niyetli olduklarını, böyle yaptıkları işlerle gösterirlerse, Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi olarak üzerimize düşeni yasaların elverdiği koşullarda sonuna kadar yapacağız.

Bunu İstanbul’da Ereğli’de böyle bilsin.

“SÖZLEŞME DÖNEMİNE GİRDİK”

Arkadaşlar biz, çoluk, çocuğumuzun rızkını kazanarak eve getiriyoruz. Bu kurumu seviyoruz. Bu kuruma hiçbir zaman Türk Metal Sendikası olarak ihanet etmedi, etmez de. Bizim, grev veya işi aksatma gibi bir niyetimiz de yok. Bir sözleşme dönemine girdik. Eğer bu niyetlerini toplu sözleşme döneminde de aynı şekilde sürdürürlerse, Erdemir’e verecekleri zararı birileri ödeyecektir. Ona göre herkesin aklını başına toplamasını öneriyorum.

Hayırlı Cumalar dileklerimle kazasız belasız çalışma yaşamı geçirmenizi temenni ediyorum. Buradaki sahiplenmesi ve duruşuna teşekkür ediyorum.”

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. burhan dedi ki:

    Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın başkanım

  2. servet tosun dedi ki:

    bugun gosterdigimiz dik durustan dolayi Yemek yememe eylemine destek veren oncelikle TURKMETAL sendikamiza ve tum isci arkadaslaromiza ve yine bize destek.veren erdemirdeki dier calisma arkadaslarimiza cok tesekkur ederiz.gucumuzu tum.erdemir,eregli ve turkiye.gorsun.

  3. halit özdemir dedi ki:

    değerli büyüğüm liderim tüm emekçi kardeşlerin emrinde bilen bilmeyene söylesin kimse bu teşkilata kafa tutmaya yaptığı antlaşmaya uymamazlık ederse bizden gereken cevabı 10 saniyede alır biz emekçi kardeşlerim emirlerini hazır kıta bekliyor saygılarımı sunar ellerinizden öperim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.