Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

ODABAŞ, BASINLA SOHBET ETTİ

14.02.2013
1.438
ODABAŞ, BASINLA SOHBET ETTİ
REKLAM ALANI

ODABAŞ, BASINLA SOHBET ETTİ

BASINLA SOHBETTürk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, ilçedeki bazı basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek sohbet etti. Odabaş, Büyük Anadolu Ereğli Hotel’de bir araya geldiği basın mensuplarına, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

1 Eylül 2012’den başlayan ve iki yılı kapsayacak sözleşmeyi masa başında bitirmeyi arzu ettiklerini tekrarlayan Odabaş, şöyle dedi:

REKLAM ALANI

“4870 Erdemir işçisi üyemizi kapsayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri’nin ilk oturumunu, 25 Şubat’ta Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile İstanbul’da MESS’e ait binada yapacağız. İnşallah sözleşmemizi Erdemir çalışanları ve Ereğli’nin yararları doğrultusunda masada bitirmenin derdindeyiz.

BASINLA SOHBET1İLK 6 AY İÇİN YÜZDE 18 ZAM

İşverene verdiğimiz sözleşme taslağında birinci 6 ay için yüzde 18, ikinci 6 ay enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı yüzde 2 refah payı, dördüncü 6 ay da enflasyon oranında ücret artışı talebimiz oldu. Sosyal haklarda da yüzde 24 oranında talebimiz var. Henüz şirketten karşı teklif gelmedi. Yapılacak görüşmelerin neticesini daha sonra göreceğiz. Yapacağımız ilk oturumun ardından da gelişmeleri kamuoyu ve işçi arkadaşlarımızla paylaşacağız.

İlk oturumu yaptıktan sonra yasal anlamda 60 günlük görüşmeler sürecimiz olacak. Tarafların anlaşamaması durumunda yine yasal olarak arabulucu atanacak. Yasal süresinde arabulucu hazırlayacağı raporu taraflara ilettikten sonra tarafların kabul etmemesi durumunda 60 gün içinde sendikamızın grev, işverenin de lokavt kararı alması söz konusudur. Anlaşma olmadığı durumda grev kararımızı uygulayacağız. Bu uygulamada süreç devam ediyor. Bugün, bakıldığında sürecin önümüzdeki Haziran Ayı’na kadar devam edeceği görüntüsü söz konusu. Zira işveren kanadının niyetini görmemiz lazım. Elbette yapılacak oturumlarda durum daha da netleşecek ve bunları sizler aracılığıyla kamuoyuyla tekrar paylaşacağız.

BASINLA SOHBET2İŞÇİMİZİN BEKLENTİSİ NEYSE O…

Sözleşmenin bağıtlanmasında işçimizin beklentisi neyse sendikamızın beklentisi de odur. Kar açıklayan Erdemir’de, işçisinin alın terini ve şirketini sahiplendiğini her platformda gösterdiğini OYAK Grubu’nun gözardı etmeyeceğine inanıyoruz. Tabi bunun için sözleşme masasında şirket yöneticilerinin tavrını görmemiz lazım. Görüşmeleri masa başında sonuçlandırmak için uğraş vereceğiz ama sonuçta emekten ve üretimden gelen hakkımızı da kullanacağız. Bunu da süreç gösterecek.”

BİREYSEL EMEKLİLİK GELİYOR

Bu sözleşmede “Bireysel Emeklilik” maddesinin de yer aldığını anlatan Odabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sözleşmede farklı olarak Erdemir çalışanlarına bireysel emeklilik sigortası yer alıyor. Bu konuda Genel Merkezimizin yaptığı çalışma ve Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’ın direktifleri doğrultusunda hazırlanan taslağı, Erdemir’deki üyelerimize sorduğumuzda son derece sıcak yaklaşım aldık. Ancak, Ereğli’deki Erdemir Vakfı’nı da göz önüne aldığımızda, sıkıntı olup olmayacağını hesapladık. Vakıf yöneticileri ile yaptığımız görüşmede, her hangi bir sıkıntı olmayacağının ifade edilmesi üzerine sözleşme maddesine koyduk.

Bu madde işçiyi son derece memnun edecek bir maddedir. Bireysel emeklilik prim ödemeleri saat ücreti bazında işveren, işçi ve sendikamızdan kesilecek oranlarla ödenecek. Buna Devletin bireysel emekliliğe yönelik vergi indirimini de eklediğimizde dörtlü sacayağı oluşmuş olacak. Bu durumda işçi arkadaşlarımızın önemli bir kazancı olacaktır.”

BASINLA SOHBET3SOSYAL SENDİKACILIK YAPIYORUZ

Türk Metal Sendikası Genel merkezimizin, kurumsallaşma anlamında etkinlik ve aktivitelere yönelik çalışmalarına hız verdiğini hatırlatan Odabaş, bunun içinde basın kuruluşları ile kurulan diyalogların da yer aldığını ifade ederek, “Bazı durumları belli standartlara oturtmamız lazım. Basının da takip ettiği şekliyle bölgemizde üyelerimizle yaptığımız sosyal etkinlikleri sürdürüyoruz. İleriki dönemlerde daha geniş aktiviteler de yapacağız” dedi.

TAKASTA SIKINTI YAŞANABİLİYOR

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Odabaş, ‘Erdemir’deki Takas Sistemi’ uygulamasına ilişkin soruyu, takas sistemi ile son dönemde işe giren arkadaşlarımızın işe adaptasyonları ile bazı sıkıntılar yaşandı. Bu nedenle şirket de takas yöntemine pek olumlu bakmıyor. Ancak olmayacak diye bir şey de yok. Bunu beklenti içine getirmek de istemiyorum. Bu dönem dönem olabilen süreçlerdir. Şirketten ayrılanlara ve emekliliği dolmadan ayrılmak isteyenlere yönelik ‘teşvik’ sistemi uygulaması oldu. Bundan yararlanmak isteyen bazı arkadaşlarımız da oldu. Bu uygulamada kafasında Erdemir’de çalışmayı kafasında bitirmiş olanlar için bir şey söyleyemem” diye yanıtladı.

BASINLA SOHBET4TAŞERONLAŞMAYA KARŞIYIZ

Erdemir’deki bir taşeron firmadaki işçilerin eyleminin de sorulduğu Odabaş, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz günlerde şirketteki bir müteahhit firmada çalışanların maaşları ödenmediği gerekçesiyle eylem yaptıklarını öğrendik. Kaldı ki biz, müteahhit yada hizmet satın alınan kişinin iş takipçiliğini yapmıyoruz. O arkadaşlarımız da örgütlü olmadığı ve bizim iş kolumuzda olmadıkları için bu duruma bir yorum yapma şansımız yok. Yine de Erdemir içinde bu huzursuzluğun olmasından biz rahatsızız.

Erdemir’de, geçmiş yıllarda 2500’lerde olan taşeron işçi sayısı, bugün ise 700-800’e gerilemiştir. Sendika olarak örgütsüz işçiye karşıyız. Ancak yasaların verdiği yetkiyi de işverenler kullanıyor.

BASINLA SOHBET5EREĞLİ VE ERDEMİR’İN HUZURA İHTİYACI VAR

Basın mensuplarından, her duyduklarının doğru olduğunu zannetmemelerini istiyoruz.

Bizim bugünden sonra Ereğli ve Erdemir’de huzura ihtiyacımız var. Toplu sözleşme görüşmelerine girdiğimiz bugünlerde işçi arkadaşlarımızın kafalarını bulandıracak yazılar ve söylemler sıkıntı yaratır. Siz de görüyorsunuz ki, düzenlediğimiz gece türü etkinliklerde işçimizle, sendikamız en üst düzeyde bütünleşmiştir. Sonuçta üyelerimiz teşkilatı ve kurumuna sahip çıkıyor. Basın mensuplarının da bu emeğe saygı göstermeleri ve bu anlamda yazılarında biraz daha dikkatli olmalarını arzu ediyoruz.

İLÇEDEKİ EKONOMİK SIKINTILAR

Ereğli’deki ekonomik sıkıntıya yönelik soruya da yanıt veren Odabaş, şunları söyledi:

“Ereğli’de elbette bir ekonomik kriz yaşanıyor. Ereğli, ekonomik anlamda Erdemir’e endeksleşmiş. Erdemir’in yanında yan sanayi kurulmamış. Bölgesel olarak kalkınma neden yapılmamış. İlçeyi yönetenler bunu özeleştiri yaparak sorgulaması lazım. Bunun sorgulamasını siyasiler yapmalı, biz sendikalar değil. İskenderun ve Karabük’te yan sanayiler gelişmiştir. Ama Ereğli’de ne yazık ki ülkenin tek yassı çelik üretimi yapan şirketin yanında bir tane dahi yan sanayi kurulmamış.

Erdemir çalışanı maaşını düzenli şekilde alıyor. Sosyal haklarını da alıyor. İşçi kardeşimiz kazancını harcamıyorsa, ilçedekiler ‘acaba işçiye güven vermiyormuyuz, ekonomi neden canlanmıyor?’ diye düşünmeli. Bu konuda da sorgulamayı biz değil, ilçedeki değişik insanların söylemesi lazım.”

ERDEMİR, EREĞLİ’DEN YÖNETİLMELİ

Odabaş, “Erdemir’in İstanbul’dan yönetildiğine” ilişkin soruya ise “Erdemir’in Ereğli’den yönetilmesi lazım. Zira ani kararların alınması gereken bir noktadadır. Ama sendika olarak yönetimin İstanbul yada farklı yere taşınması noktasında çok fazla yorum yapmamalıyız. Şirketin nasıl yönetileceğini bize sormayacaklardır. Ama Erdemir Ereğli’deyse, yönetimin de burada olması tarafındayız. Uzaktan böyle bir kuruluşun yönetilmesinin zorluğu fikrimizi de işverenle paylaştık” dedi.

DAVADA YORUM YOK!

Odabaş, Bir gazetecinin, Ereğli Belediye Başkanı’nın, geçtiğimiz yıl bazı Erdemir çalışanları ile davalık olması sonucu ceza aldığı yönündeki soruya ise “bu konuda beni bağlayan bir durum yok. Şu ana kadar da bir açıklama yada yorum yapmadım, yapmak da istemiyorum. Bunu Adli makamlardan öğrenebilirsiniz. Hukuk devletiysek bir karar verilmiştir” diyerek yorum yapmak istemedi.

STK’LAR BİR ARADA OLMALI

Odabaş, ilçedeki sorunların birlik ve beraberlik içinde çözülebileceğine inandığı konuşmasını, şöyle tamamladı:

“Ereğli’de birlik ve beraberlik, sevil toplum kuruluşlarının bir birine sahip çıkmadığı, ilçe menfaatlerini düşünmediği, kişisel çıkarları öne çıkardığı sürece Ereğli daha da kötüye gidecektir. Bunu herkes böyle bilsin. Biz, makamlara gelerek iyi işler yapanları her zaman takdir etmişizdir, köstek olmamışızdır. İyi işler yapan adamların yanında bizim gibi sivil toplum örgütleri durarak Ereğli ve civarındaki yerler için gereken desteği vermemiz lazım. Ama 5 yıldır Şube başkanıyım ancak böyle bir ortam görmedim. Ereğli’nin kötü noktaya gidişine üzülüyoruz.”

Odabaş’ın, gazetecilere teşekkür ettiği toplantıda, Şube Sekreterimiz Metin Ercan, Şube Mali Sekreterimiz Sedat Taşdelen ile Sendika Baş Temsilcimiz Mustafa Yıldız hazır bulundu.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.