Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

500 KADINLA ANKARA’DAYDIK…

500 KADINLA ANKARA’DAYDIK…
REKLAM ALANI

3

Türk Metal Sendikası’nca düzenlenen 18. Kadın İşçiler Büyük Kurultayımıza, Erdemir-Ereğli’den 500’ü aşkın kadınla katıldık. Genel Başkanımız Pevrul Kavlak ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanan 8 Mart’ın anlam ve önemine dikkat çektiği konuşması sırasında, Erdemir-Ereğli ekibi olarak kadınlarımız da salonda sesi ve coşkusu en yüksek grup olarak dikkat çekti.

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, 6 Mart’a girildiği ilk saatlerde, Erdemir Ana Kapı mevkisinden 15 otobüsle Ankara’ya hareket edildiğini söyledi.

REKLAM ALANI

Erdemir’de çalışan kadınların yanı sıra işçi eşlerinin yer aldığı 500’ü aşkın kişiyle, kurultayın yapıldığı Büyük Anadolu Otel Kongre Merkezi’ne ulaştıklarını anlatan Odabaş, şöyle dedi:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Kurultayımızda, ülke genelinde örgütlü bulunduğumuz iş yerlerinde gelen 8 bin kadın metal işçileri, Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’a ‘yanındayız’ mesajı verdi.

Erdemir-Ereğli olarak katılımı en fazla şubeler arasında yerimizi aldığımız genel kurulda, kadın işçiler Genel Başkanımızın Türk Metal- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecine dair açıklamalarının ardından uzun süre ‘Başkan nerede biz oradayız’ sloganı attılar.

 

KADINLAR KURULTAY

Genel Başkanımız Pevrul Kavlak ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanan 8 Mart’ın anlam ve önemine dikkat çektiği konuşması sırasında, Erdemir-Ereğli ekibi olarak kadınlarımız da salonda sesi ve coşkusu en yüksek grup olarak dikkat çekti. Kurultaya büyük özveri ve coşkuyla katılan Erdemir-Ereğli gurubumuza, sergiledikleri ortak dayanışma örneği dolayısıyla sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum.”

 

 

KAVLAK: SOSYAL SENDİKACILIK YAPIYORUZ

Bu arada, Kurultay’da Genel Başkanımız Sayın Kavlak, özetle şunları söyledi:

“Sendikamız, bu kurultayları tam 18 yıldır, çalışan kadınlarımızın sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenliyor.

Biz sadece çalışan kadınlara değil, üyelerimizin eşlerine yönelik olarak düzenlediğimiz Aile Kurultayları ile de sosyal sendikacılık anlayışına öncülük yapıyoruz. Yurdumuzun her köşesinde eğitimler, toplantılar düzenliyoruz. Ancak bütün bu toplantılar içinde en üzücü, en karamsar konuşmalar hep Kadın İşçiler Kurultaylarında yapılıyor.

Dünyanın hemen hemen her yerinde kadınlarla ilgili tablo gerçekten karanlık. Hele yoksul ülkelerde kadının mahkum edildiği tablo çok daha karanlık. Size buradan mutlu, umutlu sözler söylemek isterdim. Ancak rakamların soğuk yüzü, buna izin vermiyor.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, çok sayıda sendika başkanı, sivil toplum örgütü, işveren ve işveren temsilcisi, bürokrat, milletvekili ve basın mensubu katıldı.

Kurultayımıza 12 yabancı ülkeden sendika başkanı, 100’ün üzerinde yabancı kadın işçi de yer aldı. Bu anlamda, Kadın İşçiler Kurultayımız büyüklüğü ve kapsamı itibariyle Türkiye’nin tek Kadın İşçiler Kurultayıdır.

Kurultayın ardından tekrar otobüslere binen Erdemir-Ereğli grubu, Anıt Kabir'i ziyaret ederek Büyük Önder Atatürk'ün huzuruna çıktılar. Dönüş yolculuğunda ise güzergahtaki bazı alış, veriş merkezilerini gezme imkanı buldular.

[yendifplayer video=2]

KADIN KURULTAY4KADIN KURULTAY1

KADINKURULTAY2KADIN KURULTAY3

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.