Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

“İŞVERENİN BAKIŞ AÇISI GÖRÜLMELİ”

25.04.2013
2.721
“İŞVERENİN BAKIŞ AÇISI GÖRÜLMELİ”
REKLAM ALANI

“İŞVERENİN BAKIŞ AÇISI GÖRÜLMELİ”

ODABAŞ YUSUF ZİYATürk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Erdemir adına MESS’in girdiği 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, İşverenin önerdiği ücret farkıyla, çalışanlara bakış açısını ortaya koyduğunu söyledi.

Odabaş, uyuşmazlık zaptı tutulan görüşmelerde, Erdemir yönetiminin tutumuna üzüldüklerini belirtti. Bundan sonraki süreçte üyelerin sendika ile daha da bütünleşerek hareket etmesi gerektiğini savunan Odabaş, şöyle dedi:

REKLAM ALANI

“İlk oturumdan itibaren 81 madde üzerinde başlayan görüşmelerde bugüne kadar çoğunluğu idari maddelerden oluşan 58 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Ancak, çoğunluğu ücretler ve diğer sosyal haklardan oluşan 23 madde üzerinde anlaşma sağlanamadı. Şimdi, arabulucu ile başlayan yasal sürecimiz devam edecek. Bu süreç içinde şirket yetkililerinin yeniden talebi olması ve masaya davet etmesi halinde görüşmeler yapılabilir. Çünkü burada şirketin niyeti önemli. Bu saatten sonra şirketin işçiye bakış açısını çalışanların da görmesi lazım. Çünkü teklif ettiğimiz ücret artışı ile şirketin önerdiği (seyyanen 30 kuruş) artış ortada.

“ŞİRKETİN YAPTIĞI KÂR ORTADA”

Şirketin 2011 ve 2012 yılı karlarını açıkladığı rakamların ortada olduğu bir noktada veya 2011’de A personeline verdiği zam miktarına baktığımızda işçimize önerdiği fark bizi üzmüştür. Şirketin elde ettiği karlarda işçimizin alın teri, emeği vardır. Üretimde sarf ettiği eforu vardır. Bu efor karşılığını şirket ise takdir olarak geri döndürmemiştir. Bizi üzen de budur.

“DAHA FAZLA KENETLENECEĞİZ”

Gelinen noktada, işverenin niyeti nedir? işçi arkadaşlarımız da işverenin niyetinin ne olduğunu görmüşlerdir. Bundan sonra sendikasıyla beraber daha da fazla kenetlenerek bu süreci beraber atlatmanın güç birliği içine girmeliyiz. Çünkü bu sürecin kolay geçeceği şeklinde kimse beklenti içinde olmasın. Bir şekilde sözleşme bağıtlanır diye düşünmesin. Çünkü şirket maliyetlerini öne çıkararak fazla kâr edemediğini ileri sürüyor. Halbuki yapılan kârlar ortada. Bu nedenle, sorunu üyelerimizle birlik ve beraberlik içinde aşacağız. İşçinin fikrinin ne olduğunu iş veren bilirse, masada elimiz biraz daha güçlü olur.”

 “GREVE GİDECEKSEK, BUNU DA YAPARIZ”

Masa başındaki görüşmelerle ilgili ise Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’ın özellikle ulusal medyaya yansıyan demeçlerde, sözleşme süreçlerinde ne kadar ciddi olduğumuzu her platformda göstermiştir. Biz de şirkette gerçekleştirilen üretimde elde edilen kazançtan hakkımızı almak istiyoruz. Eğer istemediğimiz ve hakkımızı alamadığımız bir noktada greve gideceksek, bunu da yaparız. Sektöründe Dünyada ilk 10 şirket arasında bulunan bir şirketin grev yaşamasını ise şirketi yönetenlerin düşünmesi gerekir. Dolayısıyla çalışanlar olarak üretimden gelen gücümüzü kullanmak zorundayız. Başka da bir şansımız yok. İşin bu noktaya gelmesi durumunda yapacağımızı işveren kanadı da zaten biliyor. Bunun yaşanıp, yaşanmaması da işverenin tutumuna bağlı. Bu konuya Sayın Genel Başkanım Kavlak ile de görüşerek, önümüzdeki günlerde ilçemize gelmesini, üyelerimize, işveren kanadına ve Ereğli kamuoyuna daha detaylı bilgi aktarımını sağlayacağız.”

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. oktay dedi ki:

  bu işçi bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonrada sendikasının yanında olacaktır.liderlerimize ve sendikamıza güvenimiz tamdır.bu saatten sonra düşünmesi gereken mess.

 2. hasan bozacı dedi ki:

  SN BAŞKANIM EL ELE VERDİKTEN SONRA AŞAMAYACAĞIMIZ ENGEL YOKTUR. O ZAM TEKLİFİNİ VERENLER BİZİM GÜCÜMÜZÜ UNUTMUŞLAR SANIRIM.SAYGILAR SEVGİLER

 3. Mehmet dedi ki:

  Sayın Başkanım Bu Süreçte ve her Daim Yanınızdayız.

 4. cemil güner kaşdemir dedi ki:

  TÜRK METALİN GÜCÜNE GÜÇ KATAN İŞÇİ ARKADAŞLARIM TEŞKİLATIMIZA GÖNÜL VERMİŞ BİRLİĞİYLE BÜTÜNLÜĞÜYLE GÖNÜL AŞILAMIŞ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ERDEMİR EMEKÇİLERİ TEK YÜREK TEK BİLEK BİZ BU ÇINAR AĞACINI TERİMİZLE SULAMAYA DEVAM EDECEZ ETDİĞİMİZ SÜRECE EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALACAZ BUNA GÜVENCİNİZ TAM OLSUN BİZİM YANIMIZDA İŞÇİNİN İÇİNDEN GELEN SAYIN YUSUF ZİYA ODABAŞ VAR ÇOK GÜÇLÜ CINAR AĞACIMIZIN LİDERİ OLAN BİZLER ÖKSÜZ BIRAKMIYACAK KADARDA BÜYÜK BAŞKAN SAYIN PEVRUL KAVLAK VAR SIKINTI YOK HİZMETE DEVAM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.