“İŞÇİNİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ”

“İŞÇİNİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ”
1 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 3.386 kez okundu.
Reklam

“İŞÇİNİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ”

SENDIKA PIKNIK1Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Erdemir yönetiminden, üyelerimizin alın teri ve emeğinin karşılığını istediklerini söyledi. Odabaş, sendikamız tarafından, üyelerimiz ve ailelerinin katılımıyla Erdemir Plaj Tesisleri’nde düzenlenen piknik etkinliğinde yaptığı konuşmada, İşçi Bayramı olan 1 Mayıs’ı, Erdemir çalışanı üyeler ve aileleriyle birlikte kutlamak istediklerini söyledi.

Yıl içinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Odabaş, şöyle dedi:

“Yıl içinde çeşitli vesilelerle oluşturduğumuz birlik ve bütünlüğün bu kez 1 Mayıs gibi anlamlı bir günde tekrarlamamız bize ayrıca mutluluk ve gurur veriyor. Ancak Taksim’de yaşananlara son derece üzüldüğümüzü belirtmek istiyorum. Emeğin temsil edildiği gün olarak belirlenen 1 Mayıs’ın bayram havasında yaşanması gerektiğine inanıyoruz. İnşallah emeğin değer verildiği, kıymet verildiği, önemsendiği günlere geleceğiz. Emekçinin söz sahibi olduğu bir yönetim biçimlerine inşallah hep beraber geleceğiz. Yeter ki bu birlik ve beraberliğimizi koruyalım ve yaşatalım.”

GENEL BAŞKANIMIZ KAVLAK’IN SÖZLERİ

SENDIKA PIKNIK3Odabaş, Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’ın, Mitinge katılmak üzere İstanbul’da bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“1 Mayıs Bayramı dolayısıyla size saygı ve selamlarını iletmemi isteyen Sayın Genel Başkanımız Kavlak ileriki günlerde Ereğli’ye gelerek, iş yerlerinizde ziyaretlerde bulunacak. 

Sayın Kavlak, ‘1 Mayıs demek kardeşlik demek, birlik demek, beraberlik demek, unutulan işçi haklarını hatırlatmak demektir’ sözünü hatırlatıyorum. Bu bağlamda biz Ereğli’de 1 Mayıs’ı bayram ortamında yaşamak istiyoruz. Bugünkü etkinliğimizi de Erdemir’in Sosyal tesislerinde yapıyoruz. Bu konuda ilk etkinliğimiz olduğu için hata ve eksiklerimiz olabilir, sizden özür diliyorum. İleriki süreçlerde fikir birliği içinde daha iyi etkinlikler düzenleyeceğimize inanıyorum.

 “BU TESİSLER İŞÇİNİNDİR”

Bazıları, bu etkinliği Erdemir Tesisleri’nde neden yaptığımızı sorgulayabilir. Burası Erdemir’in sosyal tesisi ama Erdemir yönetenleri dahil şunu kimse unutmaması lazım. Bu sosyal tesisler işçinin evidir, yeridir ve birinci derece sahibidir. Kimsenin malı değildir. Bunu böyle bilsinler.”

 TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ

Konuşmasında,  24 Nisan’daki 5. oturumda “Uyuşmazlık Zaptı” tutulan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine de değinen Odabaş, şunları kaydetti:

“5. oturumu gerçekleştirmemizin ardından uyuşmazlık zaptı tutulmasını istedik. Çünkü işveren bize 30 kuruşluk ücret artışı teklifinde bulundu. Toplantıda bulunan Genel Başkan Yardımcımız Sayın Muharrem Aslıyüce, işverenin ilk altı ay için böyle bir teklif sunmasının ardından, ‘daha fazla söze gerek yok. Uyuşmazlık zaptını tutalım ve masadan kalkalım’ dedi. Buradan kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Biz, Erdemir’in sahipleriyiz. Erdemir’i bu noktalara getiren emeği geçen ve aramızda olmayan arkadaşlarımıza Allah’tan Rahmet diliyoruz. Şu anda bu bayrağı daha ilerilere getirecek olan Erdemir çalışanları ve aileleridir. Bu noktada kimse bize (Erdemir’i sizden fazla seviyoruz) edası yapmasın. Biz, Toplu İş Sözleşmesi’nde şirketin teklif ettiği rakamı duyunca, masada şöyle dedik; ‘Biz hiçbir şey istemiyoruz. Biz, 2011 yılında yaptığınız kârdan, 2011 ve 2012’de kapsam dışındaki arkadaşlara verdiğiniz bedel kadar karşılık istiyoruz.’

 “ALIN TERİN KARŞILIĞINI VERECEK”

İşveren yöneticileri zaman zaman Erdemir’in Türkiye’nin iftiharı, Dünya şirketi olduğunu söylüyor. İftihar ettiğimiz Erdemir’de Yüksek Fırın’ı işçi arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Bu fırının kaç liraya mal olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte aradaki farkı da işçinin alın terine ve emeğine saygı göstererek hak ettiği ücreti verecek. Vermezse de, bu saatten sonra Erdemir ne noktaya gelecekse, ne yapmamız gerekiyorsa sizinle birlikte sonuna kadar yapacağız. Bunu da şirketi yönetenler bilmeli.

Biz yine de sözleşmeyi masa başında bitirmenin derdindeyiz. Ama birileri bizim bu fedakarlığımızı, iş yerimizi sahiplenmemizi farklı gözle yorumluyorsa, bunun bedelini de ödeyecek kişi işverendir.

 

“ERDEMİR İSTANBUL’DAN YÖNETİLMEZ”

Erdemir İstanbul’dan yönetilmez. dünya şirketi olan Erdemir’e geçtiğimiz Temmuz ayından beri Genel Müdür ataması yapılmadı. Bu da üzücü bir olaydır. Böyle bir şirketin başında genel müdür olması lazım. Ve işi takip etmesi lazım. Sözleşme masasında bize ‘pazarlama işini istediğimiz noktaya getiremedik’ diyorlar. Bunda üreten, emekçi arkadaşımızın kabahati ne? Demek ki şirketin İstanbul’da bulunan 200 kadar personeli işlerini yapmıyor. Üretmek bizim, pazarlamak onların görevidir. Pazarlayamıyorlarsa gidecekler, işi yapan buraya gelecek. Bizim ürettiğimiz mal dünyada önemli ve değerlidir. Bunun kıymeti bilinmesi lazım.”

 “50 YILLIK ÇINARIN DALLARIYIZ”

Odabaş, Genel Başkan Kavlak’ın “Türk Metal Sendikası 50 Yıllık Çınardır” sözlerine vurgu yaptığı konuşmasını, şöyle sürdürdü:

“Genel Başkanımız 50. yıla ulaşan sendikamızın bir çınar olduğunu söylüyor. Çınar büyük gövdeli, kolları çok olan bir ağaçtır. Bunun daha iyi yeşermesine vesile olacak olan sizsiniz.

Buraya katılımınızdan dolayı işçi arkadaşlarımıza ve ailelerine teşekkür ediyorum. Halen iş yerinde tezgah başında olan arkadaşlarıma de selamlarımı iletiyorum. Biz tek yumruk halindeyiz. Bunu da İstanbul’daki yöneticiler mutlaka bir gün görecekler.

Bu vesileyle, Erdemir’in bu noktalara gelmesinde emeği geçen ancak şu anda aramızda bulunmayan emekçi büyüklerimize rahmet ve şükranlarımızı sunuyor,  1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramımızı bir kez daha kutluyor, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Nice 1 Mayıs’lara… İyi eğlenceler.”

Baş Temsilci Mustafa Yıldız da, işçi bayramında piknik etkinliği düzenlenmesini sağladığı gerekçesiyle Odabaş’a teşekkür ederek, “burada, bizimle beraber olmak isteyen ancak Erdemir’deki iş yerlerinde tezgahların başında olan işçi kardeşlerimize de selam söylüyoruz” dedi.

Zaman zaman işçi ve ailelerinin attığı sloganlarla konuşması kesilen Odabaş, daha sonra etkinliğe katılan ailelerin masalarını dolaşarak sohbet etti.

Metal-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Özdemir, Türk Metal Sendikası Şube yöneticileri, Erdemir teknikerler Derneği Başkanı Gürkan çaylı, sendika iş yeri temsilcileri iş yeri lokalleri, çalışanlar ve eşlerinin katıldığı etkinlikte, çalan müzik eşliğinde şarkılar söylendi, halaylar çekildi, aileler ve çocukları çeşitli oyunlar oynadı.

Bu arada bir grup Erdemir işçisi ise motorla denizden gelerek etkinliğe destek verdi.

 

Reklam
“İŞÇİNİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ” Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Altan KALFA dedi ki:

  Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın, 1 MAYIS tüm emekçi kardeşlerime kutlu olsun..

 2. Last soldier dedi ki:

  Ailelerimizle , kardeşçe kutladık bayramımızı.Emeği geçen herkese teşekkürler.

 3. Mehmet bilgin dedi ki:

  Amin..
  Bu ve bunun gibi etkinlikler birlik ve betraberliğimizi dahada sıkılaştıracaktır

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git