Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

GENEL BAŞKANIMIZ GELİYOR

19.06.2013
3.591
GENEL BAŞKANIMIZ GELİYOR
REKLAM ALANI

YUSUF ZIYA YUSUF

Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak, önümüzdeki günlerde Ereğli’ye gelerek, Erdemir’deki çalışanlarımızı atölyelerinde ziyaret edecek. Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Ereğli FM Radyo’da, Yusuf Zobar’ın hazırlayıp sunduğu “Yeni Bir Gün Programı”na katıldı.

Programda, Erdemir’deki 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi süreci ile alınan grev kararına değinen Odabaş, şöyle dedi:

REKLAM ALANI

“25 Şubat 2013’de başlayan görüşmelerin sonunda, 10 Haziran 2013’de arabulucu sendikamıza raporunu sundu. Bunun üzerine de 12 Haziran’da sendikamız Erdemir’de grev kararı aldı. Önümüzde 60 günlük süreç var. Bu kararın ardından şirket yönetimin sendikamızı görüşmelere davet edip etmeyeceğini bilemiyoruz. Ancak sendika için böyle bir davette bulunmamız, ‘gelin görüşelim’ deme lüksümüz yok. Greve başlayacağız günü de önümüzdeki günlerde belirleyeceğiz.

Erdemir’de çalışan A personelinin aldığı parada gözümüzün olmadığını herkes bilsin. Zamlarını aldılar. Gösterdikleri performansa göre sarı zarfları dün dağıtıldı. Ancak, şirkette gerçekleştirilen üretimde Erdemir işçisinin birinci derecede alın teri söz konusu. Dolayısıyla Erdemir işçisinin de alın terinin ve emeğinin karşılığını alma hakkı vardır. Sendika olarak bu yönde gereken mücadeleyi sürdürüyoruz. Neler olacağını da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Önemli olan, Erdemir çalışanlarımızla bugüne kadar var olan birlik ve bütünlüğümüzün bundan sonra da devam etmesidir. Arkadaşlarımız emeklerine ve sendikalarına sahip çıksın, dedikodu üretenlere itibar etmesin. Her zaman yanlarında olduğumuz bilinciyle istedikleri zaman, istedikleri yere çağırarak, varsa eksiklik bizden bilgi istesinler. Unutulmasın ki, bu birlik ve beraberliğimiz sayesinde kimse önümüzde duramaz.

 GENEL BAŞKANIMIZ GELİYOR

Odabaş, bu arada Erdemir çalışanlarımıza bir de müjde vererek, son Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak ile yaptığı görüşmede, Ereğli’ye geleceğini söylediğini ifade ederek, “Sayın Genel Başkanımız Ereğli’ye gelecek ve işçi arkadaşlarımızı iş yerlerinde çalıştıkları atölyelerinde ziyaret edecek, toplantılar yapacağız” dedi.

DİĞER SENDİKALARIN DURUMU!

Konuşmasında, Türk Metal Sendikası’nın ülkenin en güçlü ve ilklere imza atan sendikası olduğunu vurgulayan Odabaş, basına da sitem etti.

Özellikle MESS ile yapılan son grup sözleşme süreci ve sonrasında gerçekleştirilen anlaşmadan bahseden Odabaş, “Bizden sonra ise diğer sendikalar, sanki bizim sözleşmemizin fotokopisi olan evraklara imza atarak anlaşmaya vardılar. Ne hikmetse bu gelişme pek gündeme getirilmedi” şeklinde konuştu.

YUSUF ZIYA ODA

İŞÇE NEDEN EREĞLİ’DE HARCAMIYOR?

Programın son bölümünde, Erdemir ile süren sözleşme görüşmelerin Ereğli kamuoyu tarafından da yakından takip edildiğini bildiğini belirten Odabaş, “şunun bilinmesini istiyorum. Ereğli’de Erdemir’den kaynaklanan bir ekonomik kriz yok. Zira çalışanlarımız maaşlarını ve ikramiyelerini alıyor. Bu sayede de ilçeye para giriyor. Ancak, işçinin neden Ereğli’de para harcamadığını Mülki Amirler iyi sorgulasın” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.