İŞÇİMİZE, ERDEMİR’E, EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN

İŞÇİMİZE, ERDEMİR’E, EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN
27 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 1.344 kez okundu.
Reklam

İŞÇİMİZE, ERDEMİR’E, EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN

SOZLESME BILGILENDIRMETürk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Erdemir ile yapılan ve anlaşmayla sonuçlanan 24. Dönem Toplu İş sözleşmesi görüşmelerinin içeriğini, sendika lokalinde üyelerimize aktardı.

Odabaş, gruplar halinde sendikamıza gelerek kendisini kutlayan işçi arkadaşlarımıza hitaben yaptığı konuşmalarda, güzel bir toplu sözleşmeye imza attıklarını söyledi.

Konuşmasına, dün, Erdemir’de yaşanan elim kaza sonucu yaşamını yitiren arkadaşımız merhum Resul Aydın’a başsağlığı, aileni ve yakınlarına sabır dileğiyle başlayan Odabaş, şöyle dedi:

“Güzel bir toplu sözleşme oldu. Ancak bir arkadaşımızı iş kazası sonucu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailesine geride kalanlara sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.

Bugün imzaladığımız toplu sözleşmenin bütün çalışanlarımıza ailelerine ve Ereğli halkına ve Erdemir’e hayırlı olmasını temenni ediyorum.

[pro-player width=’600′ height=’400′ type=’video’ image=’http://www.turkmetalkdzeregli.org/wp-content/uploads/2013/07/SOZLESME-BILGILENDIRME.jpg’]http://www.turkmetalkdzeregli.org/wp-content/uploads/video/bilgilendirme.flv[/pro-player]

 ÜCRETLERDE YÜZDE 11, SOSYAL HAKLARDA YÜZDE 15

Geçtiğimiz Salı günü itibarıyla Ankara’da 3 gün süren oturumlar yaptık. Ücret konularını da İstanbul’daki toplantıda Genel Başkanımız Pevrul Kavlak ve Genel Merkez yöneticilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Toplu İş Sözleşmemizin birinci yılını yüzde 11 zam ile kapattık. Bu sözleşmenin bağıtlanmasında Genel Başkamız ve Genel Merkez yöneticilerime sonsuz teşekkürlerimizi bildiriyorum. İdari işlerle ilgili konuların çoğunluğunu da taslağımızı hazırlarken sizin istediğiniz doğrultuda gerçekleştirerek, sosyal haklarda da yüzde 15 artış sağladık.

 BAZI MADDELERİN İÇERİĞİ

Bunlar arasında yer alan maddelerden, kuruluş yıldönümlerinde yıllara göre çalışanlarımıza şirketin altın vermesinde ısrarcı olduk ve kabul edildi. İşe alma ve deneme süresinin 4 aya çıkarılması istemini kabul etmedik, geçmişteki gibi iki ay olarak kalmasını sağladık. İşe giriş ücretini de değiştirerek eski sisteme çevirdik. Bundan sonraki süreçte yıl içinde eğitime katılacak arkadaşlarımızın vardiyası gündüze çevrilmiş olacak. Hafta tatilinde eğitim gören arkadaşlarımız ise iş hayatında olduğu gibi yüzde 100 mesai ücreti alacak. Bu da bizim için büyük bir kazanım oldu. Ölen arkadaşlarımızın yada anne ve babasının cenaze aracı şirket tarafından karşılanacak. İlçe dışında yalnız yada eşli eğitimlerdeki sıkıntıları da bu sözleşmede ortadan kaldırdık. Askere giden arkadaşlarımızın 2 ay içinde geri dönüşleri halinde, her hangi bir yüz kızartıcı suçları olmadığı sürece işlerine dönebilmelerini, bizim istediğimiz şekilde yeniden revize ettik. Yakacak yardımı, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun 2 ton yakacak kömür bedeli üzerinden her yılın Haziran ayının ilk 15 günü içinde para olarak alınacak.  Bu anlaşmadan da çalışan arkadaşlarımıza 200-250 lira kadar zam almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, sosyal hakların tamamında da yüzde 15 zam alınmış oldu.

 FARKLAR 45 GÜN İÇİNDE ÖDENECEK

Sözleşme gereği zam ve sosyal haklardan doğan farklarınız ile kömür paraları irket tarafından önümüzdeki 45 gün içerisinde ödenecek.

Allah, hakkınız olan aldığınız zammı güle güle yemek nasip etsin.”

 GENEL BAŞKANIMIZ KAVLAK’I AĞIRLAYACAĞIZ

Bilgilendirme toplantısına katılan işçi arkadaşlarımızın Odabaş ve sendika lehine sloganlar atması üzerine Odabaş, “bu camianın içerisinde bulunmaktan son derece mutluyum, desteğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bayram sonrası bir aksilik olmazsa Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ı da Ereğli’ye davet edeceğiz ve hep beraber ağırlayacağız” dedi.

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git