Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

ODABAŞ: “EĞİTİM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

11.07.2013
3.457
ODABAŞ: “EĞİTİM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”
REKLAM ALANI

esderodabas

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf  Ziya Odabaş, Ereğli Eğitim Sevenler Derneği’nin yayın organı Esder’in son sayısına verdiği röportajda, sendikamızın eğitime yönelik uygulamalarını anlattı. Dergide geniş yer bulan röportajın girişinde, Odabaş’ın öz geçmişine yer verilirken, ilerleyen bölülmelerde ise eğitimle ilgili görüş ve düşünceleri, ilçe ve bölgedeki eğitim durumu ve beklentilere yönelik sorular yer aldı.

İşte Odabaş’ın dergide yer alan röportajı:

REKLAM ALANI

 Yusuf Ziya Odabaş kimdir?

 Karadeniz Ereğli’de 1963 yılında doğan Yusuf Ziya Odabaş, ilçede ilk ve orta öğrenimini tamamlamasının ardından 1980’de Endüstri Meslek Lisesi İzabe Bölümü’nü bitirdi.

Odabaş, askerlik görevini tamamlaması sonrası Ereğli’deki boru-profil üretimi yapan bazı özel şirketlerde başladığı çalışma yaşamını, 1989’de girdiği Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda sürdürdü.

Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesi’nde 2003 yılında ‘temsilcilik’ görevi verilen Yusuf Ziya Odabaş, sendikanın 2007’de gerçekleştirilen 8. Olağan Genel Kurulu’nda Şube Başkanlığına seçildi. Halen aynı görevini sürdüren Odabaş, Türk Metal Sendikası Genel Merkez’ince 15-15-17 Haziran 2012’de gerçekleştirilen genel kurulunda ise Genel Merkez Denetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Odabaş, evli ve 2 çocuk babası.

 Eğitim ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

 ODABAŞ: Eğitim, toplumların kalkınması ve ilerlemesinde birinci sırada yer alan unsurdur. Eğitimsiz toplumların geri kaldığı gerçeğiyle, Türkiye’de nesillerimize en iyi koşullarda eğitim verilmesinin kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Ancak, ne yazık ki ülkemizde birçok konuda hala yeterli eğitim düzeyine gelemediğimizi de üzüntüyle gözlemliyorum. Bu anlamda, özellikle ülkeyi ve bölgeyi yönetenlerin, bulundukları kurumların başında görev yapanların eğitime daha fazla önem vermeleri gerektiğini savunuyorum.

 Türk Metal Sendikası olarak eğitime yönelik destek çalışmalarınız var mı?

ODABAŞ: Öncelikle Türk Metal Sendikamızın anlayışı, eğitimli bireyler yetiştirmektir. Bu anlamda başta Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak olmak üzere genel merkez yöneticilerimiz ve biz şubeler, üyelerimizin çalışma ve sosyal yaşamda üst seviyede başarılı olabilmeleri için çeşitli eğitimler düzenliyoruz.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndaki sendika üyesi arkadaşlarımızı, sendikamızın ülke genelindeki tesislerine götürerek, buralarda başta iş yaşamı olmak üzere sosyal, kültürel, toplumsal ve aile yaşamına yönelik uzman eğitmenlerce eğitim almalarını sağlıyoruz.

Aynı şekilde diğer şubelerimizdeki üyelerimiz de Ereğli’ye gelerek burada eğitim görebiliyorlar. Yine çalışanlarımızın katıldığı yurt dışı eğitimler de genel merkezimizin belirlediği dönemlerde gerçekleştiriliyor.

Şunun çok iyi biliyoruz ki; eğitimli çalışanın önce kendisine, daha sonra ise üretime büyük katkısı olmaktadır.

Bunun yanı sıra eğitim ve öğretim konusunda Ereğli ve Alaplı’da da çeşitli katkılarda bulunuyoruz.

Bunlara örnek olarak, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi ile Alaplı Meslek Yüksek Okullarında birer sınıfın oluşmasını gösterebiliriz. Yine ilçelerimizdeki 14 ilköğretim okullarına çeşitli katkılarımız oldu. Erdemir’de çalışan üyelerimizin çocuklarına yönelik; TED Ereğli Koleji ile yaptığımız anlaşma kapsamında, SBS’ye hazırlanan öğrencilerimize ücretsiz kurs imkanı sağlıyoruz.

Özetle; Türk Metal Sendikası, her alanda olduğu gibi çalışma yaşamında da eğitimin ‘vazgeçilmez’ olduğuna inanan örgütlü kuruluştur.

 Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili görüşlerinizi ifade edermisiniz?

 ODABAŞ: Sivil Toplum Kuruluşları, bulundukları bölgenin kalkınmasında, gelişmesinde, toplumsal kaynaşmanın sağlanmasında önemlidir.

Bu anlamda bölgemizin en güçlü sivil toplum kuruluşu olarak, önce üyelerimizin birlik, beraberlik ve kaynaşmasını en üst düzeyde tutan örgütlü toplumuz. Bu birlik ve beraberliğimizi ilçedeki aktif derneklerle de sürdürüyoruz. Karşılıklı olarak toplumsal çıkarlarda ortak hareket edebiliyoruz. Elbette, Ereğli’de sayıca fazla olan sivil toplum kuruluşlarının, “asli görevleri” gereğince daha aktif olmaları en büyük dileğimizdir.

 Gençler arasında günümüzün eğitim imkanlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 ODABAŞ: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ülkemizdeki eğitim seviyesinin düşüklüğü ne yazık ki bölgemizde de yaşanıyor. Böyle durumda elbette gençlerimizin de yeterli eğitim alabildiklerini söylememiz pek mümkün değil. Tabi ki, hızla gelişen teknoloji sayesinde, gençlerimizin dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmesi, sanal ortamda da olsa bilgi akışı sağlayabilmesi, eğitim seviyelerine katkıda bulunmakta. Ancak bunun, daha çok toplumumuzun kabul göreceği koşullarda, örf, adet ve ananelerimize de uygun şekilde, hak ve özgürlüklerin eşit paylaşıldığı, insanların bir birine en üst seviyede saygılı olduğu şekliyle yerelde verilmesini öneririm.

 Ailelere; çocuklarını yetiştirme konusunda  vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

 ODABAŞ: Elbette toplumumuzun aile yaşamı, bir çok toplumlardan farklıdır. Hepimizin, günün koşullarına göre yetiştirilme ortamları olmuştur. Ki her anne-baba, çocuğunu en iyi koşullarda, topluma faydalı bireyler olması amacıyla yetiştirme gayretindedir. Tabi günümüzde çocuklar dahi, büyüklerden sanki bir adım önde gider konumda görülüyor. Ancak, yine de ailelerin, çocuklarının bilgilerini de yok saymadan, (hatta zaman zaman kendilerinden bilgi üstünlüklerinin bulunduğunu da kabul ederek) yaşam tecrübelerini aktarmaları gerekir. Geçmişte, “terbiyeli çocuk” dönemi her ne kadar geçerliyse, günümüzde ise “aktif ve hareketli” çocuğun daha makbul olduğunu kabullenmeliyiz. İşte bu noktada dengeleri çok iyi gözleyerek ve tutarak, çocuklarımızın bir yandan dünya bilgileriyle donanmasını sağlarken, diğer yandan da toplumumuzdaki aile kavramını unutmamalarına çaba göstermeliyiz. Ve elbette imkanlar dahilinde, her konuda eğitimli olmalarını sağlamalıyız.

 Eğitim Sevenler Derneği (ESDER) hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 ODABAŞ: ESDER, kuruluşundan itibaren sendikamız tarafından yakından takip edilmektedir. Bölgede eğitime yönelik aktif dernekler arasında da iyi yeriniz var. Üyelerinize olduğu kadar, çevrenize de eğitim konusunda katkıda bulunma gayretlerinizi görüyoruz. Bu bağlamda, çalışmalarınızı kutluyor, devamını diliyoruz.

Ayrıca, Türk Metal Sendikamız adına şahsıma böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.