SAYGIYA DURDUK, PROTESTO ETTİK

SAYGIYA DURDUK, PROTESTO ETTİK
15 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.361 kez okundu.
Reklam

SAYGIYA DURDUK, PROTESTO ETTİK

girginkaya4Manisa’nın Soma İlçesindeki özel şirket tarafından işletilen kömür ocağında yaşanan facia nedeniyle, Erdemir’deki iş yerlerimizde yaşamını yitiren madenci şehitleri için saygı duruşunda bulunduk. Bugün, (15 Mayıs 2014) 00.30-08.30 vardiyasından çıkan ile 08.30-16.30 vardiyasına gelen işçi arkadaşlarımızın katıldığı törenlerde, saygı duruşunun yanı sıra yaşanan olayda faciaya sebebiyet verilmesi ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle de yaşananları protesto ettik.

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş, Girginkaya Yemekhanesi’nde, Şube Sekreterimiz Metin Ercan Soğuk Haddehane Yemekhanesi’nde Şube Mali Sekreterimiz Sedat Taşdelen de Sıcak Haddehane’de bir araya gelen üyelerimizle saygı duruşunda bulunduktan sonra, olaydaki gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundular.

Şube Başkanımız Odabaş, her ne kadar aynı sektörde olmasak da, Zonguldak’ta madencilik ile iç içe bulunduğumuzu anlatarak, şöyle dedi:

“Ne acıdır ki, bu tür maden kazalarını en fazla yaşayan ve üzüntüsünü en çok içinde hisseden bölgedeyiz. Yine ne yazıktır ki, yaşanan her olay sonrası verilen canlara rağmen söylenen ve arzu edilen tedbir ve önlemler yeterince alınmıyor.

Soma’daki maden ocağında; kimilerine göre trafonun patlaması sonucu yaşandığı söylenen faciada yüzlerce madenci kardeşimiz şehit oldu. Aralarında bölgemizden de insanların bulunduğu bu kardeşlerimizin suçu neydi? Yetkililerin ‘gerekli denetimler yapılıyordu’ şeklindeki sözlerine inanmalımıyız? Olay sonrası başlatılan ve sürdürülen kurtarma çalışmalarında uygulanan yöntem doğrumuydu?

Bu sorular elbette aklımıza gelen ilk endişelerdir. Asıl endişemiz ise her zaman dile getirdiğimiz gibi, Türkiye’de, özellikle ağır sanayi iş kolunda çok az kurumda yeterli ve olması gereken işçi sağlığı ve iş güvenliğinin alınmamış olmasıdır. Buradaki protestomuzun amacı da budur. Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın da söylediği gibi ülkemizde Taşeronluk sistemi çözüme kavuşturulmadığı sürece,  Soma faciası ne ilk ne de son olur.

Yaşamını yitiren madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Tedavi gören kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz.”

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git