Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

ERDEMİR VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

18.10.2014
2.995
ERDEMİR VAKFI’NDAN AÇIKLAMA
REKLAM ALANI


Erdemir Vakfı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile 17 Ekim 2014’de yapılan görüşmenin sonucunu açıklayan duyuru yaptı.

Yapılan açıklamada, gecikme faizleri ile birlikte yaklaşık 140 milyon lirayı bulabilecek tahriyatın, GİB ile yapılan görüşme sonucu 37 milyon 500 lira olarak netleştirildiği belirtildi.

VAKFIN İNTERNET SİTESİNDEN YAPILAN DUYURUDA ŞUNLAR KAYDEDİLDİ:

REKLAM ALANI

“Aralık 2013’de yapılan vergi incelemesi sonucu Erdemir Vakfı’na tarh edilen vergi ve cezalar ile ilgili durum 10.02.2014 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı. Buna göre;

Vakfın 2008 ve 2009 yıllarında Türk Bankalarının yurt dışındaki şubelerinden elde ettiği faiz gelirleri dolayısıyla Vakfa ait bir iktisadi işletme oluştuğu yaklaşımı ile anılan gelirler üzerinden cezalı kurumlar vergisi tarhiyatı yapılmıştı. Tarhiyatın toplamı vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi ile birlikte tarih itibarı ile toplam 129.000.000.- TL. idi.

Bu konu ile ilgili olarak 30 Ocak 2014 Perşembe günü Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirilmişti. Olağanüstü Genel Kurul’da; Vakıf adına 2008 ve 2009 yılları için; vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizleri için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) nezdinde uzlaşma görüşmelerini yürütme ve sonuçlandırma, uzlaşma olmaması durumunda dava açılması hususlarında Yönetim Kurulu’na tam yetki verilmişti. Mali ve hukuki süreç sonunda bir ödemenin gündeme gelmesi durumunda, Vakfa ait herhangi bir varlık olmadığından, söz konusu cezalar üye ve emeklilerin varlıklarından ödeneceğinden, olası en üst limitten ceza düşünülerek üye ve  emeklilere düşecek oran hesaplanmış, üye ve emeklilerin varlıklarına süreç sonuna kadar geçerli olmak üzere % 17 blokaj konulması kararı alınmıştı.

24.09.2014 tarihli duyurumuzda ayrıntısı verilen süreç içinde uzlaşma görüşmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen görüşme tarihleri iki kez ertelenmiş, daha sonra torba yasanın çıkışı beklenerek gün verilmemiştir. Yasanın TBMM’de görüşülmesi sürecinde Vakfımız konumunda ( vergi cezası kesinleşmemiş ) olan kurumlar kapsama dahil edilmemiş, bilahare GİB uzlaşma görüşmesi için 17.10.2014 gününü belirlemiştir.

Uzlaşma görüşmesi günü itibarı ile kesilmiş olan vergi cezasının faizleri ile birlikte toplam tutarı yaklaşık 140 milyon TL’yi aşmıştı.

Uzlaşma görüşmesi 17.10.2014 günü Ankara’da GİB’de yapılmıştır. Mali ve hukuki olarak kesilen cezanın uygun olmadığı görüşünü korumakla birlikte, yılbaşından bu yana bu konuda yaşanan belirsizlik ve sıkıntıların 3-7 yıl sürecek bir dava sürecine de taşınmaması, dava sürecinin, çok az olasılıkla da olsa, aleyhimize sonuçlanması halinde ödenmesi gerekecek tutarın büyüklüğü, yaklaşık bir yıldır çeşitli kanallardan devam eden temaslar ile ancak bu noktaya gelinebilmesi gibi unsurlar göz önünde bulundurularak, görüşmeler sonucunda toplam 37,5 milyon TL tutar için uzlaşma sağlanmıştır. Belirlenen miktar bir ay içinde ödenecektir.

Yaşanan bu süreçte sağlanan destek ve katkılar için tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.”

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.