KAVLAK: “CEVABIMIZ GREV OLACAKTIR”

KAVLAK: “CEVABIMIZ GREV OLACAKTIR”
27 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.749 kez okundu.
Reklam

Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız  Pevrul Kavlak, “Kıdem tazminatının fona devredilmesi,  süresinin azaltılması gibi her türlü girişimin karşısındayız. Buna cevabımız genel grev olacaktır. Bu milletin kefen parasına göz dikenler, bunu bedelini ödeyeceklerdir. Ödetiriz bu bedeli onlara” dedi.

Kavlak, Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi’nin, Gülüç Beldesi’ndeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’in Erdemir Salonu’nda gerçekleştirilen 10. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Zonguldak’ı “Emeğin ve kederin Başkante” olarak, Ereğli’yi ise “ demirin başkenti, çeliğin başkenti” olarak tanımladı.

1500 kadar Erdemir işçisinin coşkuyla karşıladığı Kavlak, kürsüdeki konuşmasına ise işçilerin uzun süren tezahürat ve sloganları nedeniyle başlayamadı.

Genel kurulun Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirten ve “Bu salonda çeliği nakış gibi işleyenler, demire can verenler, ateşe hükmedenler var” diyerek konuşmasına başlayan Kavlak, şunları söyledi:

“DERTLERİMİZ BİTMEZ!”

“Umutla başladığımız 2014’ü, çok şükür ki,  birçok kazanımla bitiriyoruz. Ama bu, sorunlarımızın çözüldüğü, dertlerimizin bittiği anlamına gelmez. Artık, dertsiz tasasız bir hayatımız olacağı anlamına

hiç gelmez. Emeğin üzerindeki baskılar yok olmadıkça, bizim sorunlarımız bitmez. Krizlerin faturasını biz ödediğimiz sürece sorunlarımız bitmez. Sendikal hak ve özgürlükler olmadığı sürece,

Bizim dertlerimiz tükenmez.

İşçinin değil, işin sağlığı ve can güvenliği ön planda tutulduğu sürece bizim sorunlarımız hiç bitmez.

Bakın bu yıl, sadece bir iş kazasında, yani Soma’daki faciada 301 canımızı yitirdik. 2014 yılında, madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde, daha birçok yerde verdiğimiz şehitlerin sayısı 1300’den fazla.

2000 yılından beri, yani 21. yüzyılın başlangıcından bu yana, bismillah 16 binden fazla canımızı toprağa vermişiz.”

ZONGULDAK, KEDERİN BAŞKENTİ

Zonguldak’ın emeğin başkenti olması yanı sıra kederinde başkenti olduğunu söyleyen Kavlak,

“Bakın yanı başımızda Zonguldak var. Zonguldak denince akla emek geliyor. Evet, emeğin başkenti geliyor. Ama Zonguldak emeğin olduğu kadar kederin de başkenti. Elimizdeki kayıtlara göre bu şehirde bu güne kadar 5 bin şehit vermişiz. Kara elmas, 5 bin canımızı almış. Şimdi söyler misiniz

nasıl umutla bakabiliriz yeni yıla? Nasıl hayal kurabiliriz” diye konuştu.

EREĞLİ ÇELİĞİN BAŞKENTİ

Konuşmasının bir bölümünde Ereğli ile ilgili sloganlaşan ifadelerde de bulunan Kavlak, şöyle konuştu:

“Az önce, konuşmamda  Zonguldak’tan bahsederken, Emeğin başkenti dedim. Ereğli de demirin başkenti, çeliğin başkenti. Demiri ve çeliği nakış gibi işleyen sizler, yani Türk Metalciler, bu kenti Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri yaptınız. Karadeniz’in incisi Ereğli, sizlerin sayesinde ekonomisiyle, kültür ve sanat etkinlikleriyle, en önemlisi geleceğe güvenle bakan çocuklarıyla dünya standartlarında  örnek bir şehir haline geldi. Bu şehrin yükselen değerinde sizlerin emeği var. Sizinle gurur duyuyorum.”

 “PATRONUN KAR HIRSINA ASLA PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ”

Kavlak, yılladır güvenli çalışma ortamının hakim olması gerektiğini söylediğini hatırlatarak, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Yüce Meclis, nihayet, Uluslararası Çalışma Örgütü İLO’nun iki önemli sözleşmesini onayladı. İnşaat ve madencilik alanında, güvenlik ve sağlık düzenlemeleri onaylanarak yürürlüğe girdi. Ama keşke, bu kadar can yitirilmeden önce bunlar yapılsaydı. Yine de emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Şimdi yetkilileri,  bu sözleşmelerin uygulanması konusunda etkin tedbirler almaya çağırıyorum.

Yer altındaki bütün zenginliğimiz Tek bir işçinin canından, daha kıymetli değildir. Hiçbir gökdelen, bir inşaat işçisinin canından daha kıymetli değildir. Ve yılın bütün ürünü, 10 yaşında pamuk toplayan bir kız çocuğu kadar değerli değildir. Bu böyle biline. Patronun kar hırsına asla pabuç bırakmayacağız. Vallahi bırakmayacağız, billahi bırakmayacağız.”

“ÖDETİRİZ BU BEDELİ ONLARA”

Türkiye’de siyasetin her gün değiştiğini ancak çalışma hayatı gündeminin hiç değişmediğini öne süren Kavlak, kıdem tazminatı, taşeronlaşma ve özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisinin verilmesi konusun üzerinden sert mesajlar verdi. Kavlak şöyle konuştu:
“Bu üç önemli konuyu, olduğu gibi 2015 yılına taşıyoruz. Ülkemizde siyasi gündem her gün değişiyor. Hatta bazen aynı gün içinde farklılaşıyor. Ama çalışma hayatının gündemi hiç değişmiyor. Yani, gelecek yıl da aynı gündemin peşinden koşacağız. Özellikle, kıdem tazminatı meselesinde, Sular hiç durulmuyor. Kapalı kapılar ardında planlar, projeler hazırlanıyor. Yıllarca, işçi hak ve özgürlüklerini, sendikal özgürlükleri budadılar.

Bunlar yetmedi, daha fazla budamanın yollarını arıyorlar. Son kalemiz kıdem tazminatını da ortadan kaldırmak istiyorlar. Hep bizden almak istiyorlar. Bu ülkede, özellikle örgütsüz kesimdeki emekçiler,  ellerine geçen parayla, bırakın tasarruf yapmayı, Ay sonunu bile zor getiriyor. Bir kenara üç kuruş para ayıramıyor. Tek umudu var; bir gün emekli olduğunda alacağı kıdem tazminatı. Bir zamanlar ev alabildiği kıdem tazminatı. Hiç merak etmeyin, dert etmeyin.Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi,  süresinin azaltılması gibi her türlü girişimin karşısındayız. Buna cevabımız genel grev olacaktır. Bu milletin kefen parasına göz dikenler, bunu bedelini ödeyeceklerdir. Ödetiriz bu bedeli onlara.”

“İŞÇİYE BİR LOKMA, KENDİLERİNE DÖRT DÖRTLÜK SOFRA”

Tartışılan konulardan birinin de Özel İstihdam Büroları olduğunu ifade eden Kavlak, “Yani birtakım şirketler kurulacak,  her işkolundaki işçilerle sözleşme yapacak, sonra da onları kiraya verecek. İşçiye bir lokma,  kendilerine dört dörtlük sofra.  Asıl olarak ne istiyorlar bununla? Kölelik düzeni istiyorlar

Kölelik düzeni. İşçiyi mal gibi alıp satalım, İstediğimize kiralayalım, sendika olmasın,  toplu sözleşme olmasın, hak olmasın, hukuk olmasın. Allah gözünüzü doyursun sizin, gözünüzü” dedi.

İSDEMİR ÇALIŞANLARINA SESLENDİ

Genel Başkan Pevrul Kavlak, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (İsdemir) çalışan işçilerin, Çelik İş sendikası tarafından mağdur edildiğini iddia etti. Buradaki işçilerle görüşüldüğünü ve soruna Türk Metal Sendikası olarak çözüm bulacaklarını belirten Kavlak, şu ifadeleri kullandı:

“Siz burada nasıl canınızı dişinize takıyorsanız, onlarda İskenderun’da canla başla çalışıyorlar. Çalışıyorlar ama haklarını alamıyorlar. Çalışıyorlar ama kandırılıyorlar. Hem de sendikaları tarafından.

Şaka gibi, biz çok işçi düşmanı tanırdık.  Ama İsdemir işçisinin düşmanı, kendi sendikasıymış meğer. Bunu biz söylemiyoruz. Gebze’de Fen-İş’teki endi üyeleri söylüyor. Hala o fabrikanın duvarlarında o pankartlar asılı. Satılmış sendika yazan pankartlar asılı. Peki, neden böyle söylüyor Fen-İş çalışanları? Çünkü alacakları içerde kaldı. Kıdem tazminatları, ihbar tazminatları içerde kaldı. Direnişe geçtiler,

Bir baktılar ki arkalarında kimse yok. Onlara kim sahip çıktı biliyor musunuz? Biz sahip çıktık. İskenderun’da, 1 yılı aşkın bir süredir İsdemir işçilerine elimizi uzatıyoruz. Bize güvenen binlerce kardeşimiz sendikamızın saflarına katıldı. Artık İsdemir’de biz de varız ve çok güçlüyüz.

Artık geri sayım başladı. 4 gün sonra zulmün kapısına kilit vurulacak, yetkiniz sona erecek. Buradan, Ereğli’den, İskenderun’a, İsdemir’in çilekeş emekçilerine sesleniyorum. Yetkiyi aldığımızda,

İsdemir’de yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayacağız. Sizler de,  Erdemir’deki kardeşleriniz gibi mutlu olacak ve kendinizi güven içinde hissedeceksiniz.”

SENDİKA ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

Dünyada bir ilki gerçekleştirmeyi planlayarak üniversite kuracaklarını söylenen Pevrul Kavlak, ön iznin alındığı bildirerek, “İlk kez bir işçi sendikası üniversite kuruyor. Bunun için ön izni aldık. Burada sizlerin çocukları okuyacak. Hem de cebinizden tek kuruş çıkmadan tam burslu okuyacak. Okuma şansı bulamayan işçi çocuklarını,  İş garantili meslek sahibi yapacağız.

Bursa’da önemli bir proje hayata geçecek. Geçtiğimiz günlerde,  Uludağ Üniversitesi’yle bu projenin anlaşmasını yaptık. Bu üniversite ile birlikte,  son derece önemli bir boşluğu dolduracak olan Sendikacılık Akademisi’ni hayata geçireceğiz. Artık, sendikacılar sadece alaylı değil, okullu olacak” dedi.

EREĞLİ’DE BÖYLESİ İLK KEZ!.

1984’de Erdemir’de yetkili aldıktan sonra çeşitli dönemler geçiren Türk Metal sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi’nin, 10. Genel Kurulu, beklendiği gibi görkemli gerçekleşti.

Günler öncesinden hazırlana salonda dev ekranların yanı sıra çok sayıda slogan içeren afiş ve sendika flamaları yer aldı. Kıbrıs Genç TV’nin canlı verdiği genel kurul salonu adeta düğün salonu gibi hazırlanırken, atılan konfetilerle sahne adeta ışıl ışıl hal aldı.

1500 kadar Erdemir işçisinin hemen hemen konuşmalar boyunca ayakta attıkları sloganlar ise özellikle konuşması sırasında Kavlak’ı coşturmuştu.

Konuşmasını sonunda sahnenin önünde toplanan Erdemir işçileri ile tokalaşmak isteyen kavlak bir ara düşme tehlikesi de geçirdi.

Bu arada Kavlak’a, Türk Metal Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, el işçiliği ile yapılmış üzerinde altından işlemeler bulunan seramik ibrik hediye etti. Erdemirli Kadın İşçiler ve İşçi Eşleri Komisyonu Başkanı Saniye Odabaş da, üzerinde Türk Metal logosu bulunan elpek bezi takdim etti.

Genel Kurula AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Yücel Yücel, Türk Metal Sendikası’nın ülke genelindeki çeşitli şube başkanları, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Katral, MHP İlçe Başkanı Talat Şeker, MHP İl Başkan Yardımcısı Asım Tazegül, MHP Gülüç Belde Başkanı Tarık Semiz,  bazı partilerin ilçe başkanları, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker, Meclis Başkanı Faruk Yazıcı, Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ile çok sayıda oda ve sivil toplum kuruluş başkanları, Erdemir işçileri katıldı.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git