VAKIF’TAN BES’E GEÇİŞ BELLİ

VAKIF’TAN BES’E GEÇİŞ BELLİ
26 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 2.284 kez okundu.
Reklam

Erdemir Vakfı’nın Olağanüstü genel kurulu 26 Şubat 2015’de Büyük Anadolu Ereğli Otel Salonu’nda yapıldı.

Abdurrahma Tünel’in Divan Başkanlığı’na seçildiği genel kurulda, Vakfın bir süredir sürdürdüğü “Bireysel Emekelliliğe Geçiş” sürecine yönelik alınacak kararların yer aldığı gündem maddeleri Vakıf Başkanı Mücteba Bekcan tarafından okundu.

Bekcan, süreçle ilgili 2013 ylında yapılan genel kurulda alınan kararla birlikte 7 şirketten teklif aldıklarını belirterek, “Şartlarımızı en iyi sağlayan teklif sahibi olara Garanti Emeklilik ve Hayat ile Avivasa Emeklilik ve Hayat firmalarıyla bağlayıcı olmayan bir ön anlaşma yaptık. Bu anlaşma, bugünkü Genel Kurul’un sonucuna bağlı olarak yürürlüğü girecek veya girmeyecek. Şirkette yaptığımız ankette, bireysel emekliliğe geçiş isteği yüzde 90 olarak gerçekleşti” dedi.

Türk Metal Şube Başkanımız Yusuf Ziya Odabaş ise Vakfın kuruluşundanki amaca yönelik geçmiş detayları aktardığı konuşmasında, şunları söyledi:

“Erdemir ilk kurulduğunda, adı ölüm vakfıydı. Gurbetten ilçeye gelen, Ereğli’nin yerlisi, öldüğünde köyüne getirecek ne arabası, ne parası nede kefen parası vardı. Girerken, kefenini yapsın da vakıf para versin, aldığı yardımla cenazesini gömsün diye düşünüldüğü için adı ölüm vakfıydı. Sonra istem değişti, adı Erdemir Sandığı oldu. Mücteba Bey, anketleri açıkladı. Bende okudum. Ben temsil ettiğim kitlenin hak ve menfaati için konuşuyorum. Bu laflarımdan hiç kimse alınmasın. Yönetici arkadaşlarımız, paraları yönlendireceğini inanıyor. Ama bende, temsil ettiğim kitlenin ve emeklilerinde bir kısmının, parasını ne biriktirebileceğini ne de her ay düzenli olarak yönlendirebileceğine inanmıyorum. İnsanlarımız, parasının yüzde 90’ını buraya geçirirse hepsini çarçur eder. Ereğli’de emlak fiyatları arttıysa bundan gelecek para yüzünden artıyor. Ereğli’nin bir atımlık barutu var onu da attıracaklar bu vakfa, vakfı yerle bir edecekler Ondan sonrada günah keçisi sendika oluyor. Bu vakfın yaşaması için, herkesin taşın altına elini koyması lazım. Para vermeden kimseye düdük çaldırmayız. Parayı veren biziz, düdüğü çalacak olanda bu delegeler, başka kimse değil.”

Başkanımız Odabaş, şirket içinde yapılan anket süresince üyeleri etkileyecek şekilde müdahil olmadığını da sözlerine ekledi.

El kaldırma yöntemiyle yapılan oylamada, bir üyenin red oyu kullandığı “Bireysel Emeklilik Geçiş Çalışmalarının Yapılması ve Şirket Seçimi” 235 evet oyuyla kabul edildi.

“Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarımın Hangi Orana Kadar Gerçekleşeceği” yüzde 0-50 önerisi 8 oya karşılık 231 oyla kabul edildi.

Diğer yandan, anlaşılan 2 sigorta şirketine üyelerin yapacağı aktarımların şirketlere eşit oranda yapılmasının da kabul edildiği genel kurulda, “Erdemir Vakfı Resmi Senedinin iptal edilen Geçici 3. Maddesinin 18,4. Maddenin ilavesi” de kabul gördü.

 

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git