KADINLAR BİR ARADA EĞLENDİ

KADINLAR BİR ARADA EĞLENDİ
8 Mart 2015 tarihinde eklendi, 2.858 kez okundu.
Reklam

Erdemir’de çalışan kadın işçiler ve işçi eşi kadınlara yönelik 7 Mart’ta, Büyük Anadolu Ereğli Otel’in Erdemir Salonu’nda eğlence etkinliği düzenlendi.

Erdemirli Kadın İşçiler ve İşçi Eşleri Komisyon Başkanı Saniye Odabaş, etkinlikte yaptığı konuşmada, kadının; ailenin annesi, evinin çatısı, emeğin kadını olduğunu vurguladı.

Odabaş, son günlerde kadına yönelik şiddetin artığını belirterek, şöyle dedi:

 “Kadına şiddetin en üst seviyeye çıktığı bugünlerde, Kadınlar Günü kutlamak ne kadar teselli olacak bilemiyorum. Çünkü, ülkemizde özellikle son dönemlerde kadına yönelik şiddetin arttığı, kadına yönelik tacizlerin tavan yaptığı, tecavüzlerin yaşandığı, kadınların haince öldürüldüğü dönemlerden geçiyoruz. Erkek egemen toplumda, her şekilde ezilen kadınlar, bugün yüzüncü yılı kutlanan ‘Dünya Çalışan Kadınlar Günü’nü ne kadar mutlu kutlayabilecek acaba! İster iş yerinde, isterse evde olsun, çalışan kadın her zaman en ağır işçidir. Tabi ki eşlerimizin haklarını vermek gerekir ancak, bizim için önemli olan kadınların hak ettiği halde elde edemediği haklarıdır. Kadın,dünyada ve Türkiye’de erkeklere oranla neredeyse yüzde 50 daha düşük ücretle çalıştırılıyor. Halbuki işini en layıkıyla yapan işçi de kadındır. Dolayısıyla genelde ezilen, horlanan hatta aşağılanan bir kadın profiliyle karşı karşıyayız.

Yine de böyle bir günde içinizi fazla karartmak istemiyorum. Ancak bazı gerçeklerin de zaman zaman dillendirilmesi gerekir. Hani derler ya; kadının yeri erkeğinin yanıdır. Ama yine derler ki; her başaılı erkeğin arkasında bir kadın vardır. Demek ki üreten de, yöneten de kadındır. Öyleyse kadın olmak bir ayrıcalıktır, gururdur, onurdur.

Her birimiz çalışan kadın olarak daha fazla saygı gösterilmesini, kadının yiddete mağruz kalmamasını, kadın haklarının, değişen dünya ve yaşam koşullarına uygun hale getirilmesini; en önemlisi de kadına saygı ve sevgi gösterilmesini istiyoruz.

Bu duygularla, etkinliği gerçekleştiren Erdemir yönetimine, türk Metal Sendekası’na teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum.”

YÖNEY: “BUGÜN ÖNEMLİ FIRSAT”

Erdemir Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney de, Erdemir Genel müdürü Sedat Orhan’ın, günün anlamına ilişkin mesajını ilettiği davetli kadınlara hitaben konuşmasında, 

Bugün, hem kadınların başarılarını tekdir etmek, hem de yaşadıkları sorunlara, kullanamadıkları potansiyellerine ve gelecek kuşak kadınları bekleyen fırsatlara dikkat çekmek için elimizde önemli bir fırsattır.

Etkinliği birlikte gerçekleştirdiğimiz Türk Metal sendikası Şube Başkanı Sayın Yusuf Ziya Odabaş’a, sendika yönetimine, Erdemirli Kadın İşçiler ve İşçi Eşleri Komisyonu Başkanı Sayın saniye Odabaş’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bayan Odabaş ile Yöney’e çiçek takdim edilen etkinliğe katılan Erdemirli çalışan kadınlar ve işçi eşleri, yenilen yemekle birlikte çalan müzik eşliğinde eğlendi.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git