ERCAN: EYLEMLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK

ERCAN: EYLEMLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK
4 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 2.937 kez okundu.
Reklam

Tat Metal Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ’de yaşanan işten çıkarmalara karşı Türk Metal Şubemizce 4 Ekim 2015 tarihinde eylem gerçekleştirildi.
400 çalışanı bulunan Tat Metal’de, buradaki işçi arkadaşlarımızın talebi üzerine başlattığımız örgütlenme çalışmasında sona yaklaşıldı. Yaptığımız çalışma sonucunda, ulaştığımız “üye yeterlilik tespiti” sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaatımızı yaptık.
Ancak, alınan bu süreçte, Tat Metal yönetimi ise adeta sendikalaşmaya karşı durarak, işçi kıyımlarına başladı. Bunun üzerine harekete geçen Türk Metal Şube yönetimimiz, Erdemir çalışanlarımızla birlikte ilk tepkilerini ortaya koydular.
Şube Başkanımız Metin Ercan önderliğindeki Türk Metal yöneticileri, 1000’in üzerinde Erdemir işçisiyle birlikte otobüslerle geldiği Karadeniz Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde şirkete yaklaşık 500 metre mesafede araçlardan inerek yürüyüşe geçtiler. Çeşitli sloganlar atarak Tat Metal önüne gelen işçiler, burada da emek ağırlıklı sloganlarını sürdürdüler.

Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan, burada basına yaptığı açıklamada, fabrika önündeki eylemi, Tat Metal’in işçi üzerinde oluşturduğu baskı ve işten çıkarmalara yönelik gerçekleştirdiklerini söyledi.
Ercan, Tat Metal’deki örgütlenme çalışmalarına, fabrikadaki işçilerin talebi üzerine başladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
“Burada çalışan işçi arkadaşlarımızın talebi üzerine Tat Metal’de başlattığımız örgütlenme çalışmalarımızda sonuca gidilmiş, oldukça kısa sürede de ‘tespit talebini’ yapar hale gelecek üye sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Bu kapsamda da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na “Üye Yeterlilik Tespit Talebi”nde bulunduk.
Çalışanın, emeğinin karşılığını daha iyi alabilmesi, daha iyi koşullarda iş hayatını sürdürebilmesi için verdiğimiz mücadelede ne yazık ki üzücü olaylar da yaşıyoruz. İşte burada gerçekleştirdiğimiz eylemin ana sebebi de, örgütlenmek isteyen işçilerin bu talebine sıcak bakmayan işverenin, tüm çalışanlara adeta gözdağı vermek için işçi çıkarmalara yönelmesidir

“İŞTEN ÇIKARILDI, ‘GELME’ DENİLDİ”
Şu anada kadar ne yazık ki 20 kadar emekçi kardeşimize ‘işten çıkarıldın, gelme’ denildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.Şirket yetkilerinin, çalışanları bire birer odalara çağırıp, ‘e-devlet’ şifreleri isteyerek, sendikamıza üye olup olmadıklarını belirlemek ve ‘işten atarız’ tehdidiyle üyelikten ayrılmalarını sağlamak için baskı yaptıklarını da biliyoruz.

“BU ANAYASAL SUÇTUR”
Bu anayasal bir suçtur. Bunları isteyenleri de tespit ettik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.İşçi kardeşlerimizin böylesine haklı taleple geldikleri sendikamız Türk Metal’in, yaşanan bu olumsuzluklar karşısında duyarsız kalması mümkün değildir, bunu da bizden kimse beklemesin.

EYLEMLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK
Gerek işten çıkarılan arkadaşlarımız ile çıkarılacağı söylenen arkadaşlarımızın iş yerlerine geri dönmeleri, gerekse işten çıkarmaların son bulması amacıyla, Türk Metal Sendikası ve sendika üyesi Erdemir işçilerimizle birlikte buradaki eylemimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

İŞÇİLER: “BASKI UYGULANIYOR”
Diğer yandan, Tat Metal’den işten çıkartıldıklarını iddia eden bazı işçiler, kendilerine şirket yetkililerince büyük baskı uygulandığını anlattılar.
Sendikaya üye olmamaları konusunda gördükleri baskıya rağmen, sendika istediklerini belirten işçiler, şöyle konuştular.
“Asgari ücretle çalışanlarımız var. Birçok sosyal hakkımızı alamıyoruz. Fazla mesai yaptırılıyor. Bunların giderilmesi için Türk Metal’e üye olduk. Ancak şirketten büyük baskı gördük. İşten çıkarıldıktan sonra tekrar çağırarak sendikalı olmamamız yönünde söylemde bulundular. Halen içerideki arkadaşlarımızı özel odalara alarak sendikadan istifa etmelerini istiyorlar.
Bize her şeyin iyiye gideceğini söylediler ama her şey kötüye gidiyor. İkramiyemizi., mesailerimizin yarım saatlerini kestiler. Arkadaşlarımızın bir yıldır 12 saat çalıştırılıyor. İnsani muamele göremiyoruz, tehdit altında çalışıyoruz. Hiçbir sosyal hakkımız, bayram ikramiyemiz yok. Maaşlarımız en taban fiyattan ödeniyor. Şu anda 1000 liraya çalışan arkadaşımız var.”
Başkanımız Ercan, konuşmasının ardından eyleme destek veren CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Buket Müftüoğlu’na teşekkür etti.
Bir süre daha slogan atan işçiler, olaysız şekilde geldikleri otobüslere binerek OSB’den ayrıldılar. Eylem sırasında Türk Metal üyesi bir Erdemir işçisinin, robot kamera ile havadan çekim yaptığı gözlendi.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git