Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

EREĞLİ TSO BAŞKANI TETİKER’E CEVAP…

10.02.2016
7.998
EREĞLİ TSO BAŞKANI TETİKER’E CEVAP…
REKLAM ALANI

Türk Metal Sendikası Şube Başkanımız Metin Ercan, geçtiğimiz gün sendikamızı ilgilendiren asılsız ve gereksiz iddialara yönelik açıklamada bulunan Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker’e yanıt verdi.

Başkanımız Ercan’ın açıklaması şöyle: 

“Türkiye’nin en güçlü emek örgütü Türk Metal Sendikası, 181 bini aşan üye sayısını her geçen gün artırarak gücüne güç katmaktadır. Karadeniz Ereğli Şubesi olarak da sendikamızın büyümesini bölgemizde de sürdürmekteyiz; bu vesileyle, sendikalı işçi sayısında artış sağlamakla birlikte, örgütlendiğimiz ve yetki aldığımız iş yerlerindeki çalışma ortamlarının da daha güvenli ve sağlıklı hale gelmesi için çaba gösteriyoruz.

REKLAM ALANI

Türk Metal, emekçiden gelen talep üzerine örgütlenme çalışması başlattığı Tat Metal AŞ’de de hedefe ulaşmış, yasal süreç içerisinde yapılan 6 oturumda öngörülen maddeler üzerinde ‘karşılıklı mutabakata varılarak’ anlaşma sağlanmıştır.

Türkiye’de ve bölgemizde yaptığı çalışmalarla gerçek sendikacılık örneği sergileyen Türk Metal, elbette önceliği olan üyelerinin hak ve menfaatlerinin korunması yanı sıra, “üret, kazan, kazandır” ilkesiyle de ‘olmazsa olmazımız’ iş yerlerinin olası bir zarar görmemesine de son derece özen göstermektedir. Bu düşünce doğrultusunda Tat Metal AŞ. ile yaşanan süreç ve yapılan sözleşme, tarafımız, üyelerimiz ve şirket yetkililerince olumlu bulunmuştur.

Hal böyleyken; geçtiğimiz günlerde Sayın AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’ın ziyaret ettiği kuruluşlar arasında yer alan Kdz. Ereğli Ticaret Sanayi Odası’nda, Sayın Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker’in gerek sendikamıza, gerekse bölgedeki iş yaşamına yönelik söylemleri pek yakışık almamıştır.

Bölgenin önemli kuruluşu TSO’ya başkanlık yapan Sayın Tetiker’in, temeli hangi gerekçe ve amaca dayalı olduğunu anlayamadığımız şekilde, böylesi bir nezaket ziyaretinde, Erdemir’den sonra bölgenin en güçlü şirketi olan Tat Metal AŞ’de sendikamızın yaptığı sözleşmeyi dile dolamasını doğru bulmuyoruz.

Daha önce de benzer bir açıklamasına; günün koşullarına ve ortama göre sessiz kaldığımız Tetiker’in bu tavrının, biz yöneticileri ve üyelerimizi son derece üzdüğünü hatırlatmak istiyoruz.

Gündeme taşımak istediği asılsız iddiaların gerçeğini kendisi de çok iyi bilmesine rağmen, böyle bir tavır sergileyen Sayın Tetiker’in, ilçemizde sağlanan birlik, bütünlük ve beraberliğin daha da üst safhalarda yer alması için çaba göstermesini daha uygun olacağını belirtiyoruz.

Sayın Tetiker’in, bir şirketin sendika nedeniyle ilçeye gelmekten vazgeçtiği yönündeki iddiasını ise şaşkınlıkla karşılıyoruz.

Unutulmasın ki Türk Metal, ülke genelinde Mercedes Benz Türk AŞ., Ford Otosan, Bosch, Arçelik, Karsan, Renault, BMC, Tofaş, Türk Traktör, Delphi, Hema, MAN Türkiye AŞ, Erdemir gibi büyük kuruluşların yanı sıra, yaklaşık 690 şirkette örgütlüdür.

Aynı şekilde atıfta bulunulan ‘çevrede illerdeki iş yerlerinde sendika yok’ söylemine karşı, sadece Düzce’de yaklaşık 2500 işçiyi kapsayan 6 iş yeri olmak üzere, diğer illerdeki iş yerlerinde sendikal örgütlenmenin varlığını hatırlatırız. Acaba sendikamızın örgütlü olduğu hangi firma bulunduğu bölgeden kaçmıştır? bunu da açıklamasını istiyoruz.

Ayrıca, Sayın Tetiker, TOBB öncülüğünde Ankara’da düzenlenen ‘Bayrak Yürüyüşü’ne ilçeden yeterli katılım sağlayamadığı için sendikamızdan işçi katılımlı destek talebinde bulunduğunda, konumumuzu ve gücümüzü çok iyi biliyordu. Biz ise kendilerine, ‘üyelerinizi toparlayamıyormusunuz’ sorgulamasında bulunmadan, toplumsal çıkar doğrultusunda gerekli desteği verdik. Bugün ne oldu da, sendikamızı öncelikle çevredeki iş yerlerine ve kamuoyuna “öcü” gibi göstermek istemektedir.

Yaşanan benzer durumlardaki kendi başarısızlık ve beceriksizliklerini sendikamıza mal etmeleri, ancak acizliklerini gösterir.

Şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz ki; Türk Metal, örgütleneceği iş yerlerini, çevredeki mesleki ve sivil toplum kuruluşlarının istek ve onaylarına göre değil, Genel Merkezimizin belirlediği şekilde ve süreçlerde sürdürür.

Kaldı ki, Sayın Tetiker’in iddia ettiği gibi, bölgedeki örgütlenme çalışmaları sürecinde Kaymakamlık, belediye veya ön plandaki sivil toplum kuruluşlarından da, ‘örgütlenme çalışmalarınızı biraz zamana yaysanız’ şeklinde bir öneride bulunulmamıştır.

53 yıllık geçmişe sahip, gücünü Avrasya’da göstermiş, hangi şart ve koşullarda yetki mücadelesi vereceğini, hangi şartlarda sözleşme imzalayacağını daha iyi bilen Türk Metal’den başka sendika yoktur.

Ne zaman, nerede, hangi koşullarda örgütlenme mücadelesi vereceğini çok iyi bilen Türk Metal’in örgütlendiği ve sözleşme imzaladığı hiçbir kuruluş yatırımlarını küçültmemiş, kapanmamış, aksine işçinin azim ve çabalarıyla daha da büyüyerek gelişmiştir.

Tüm bu gerçekler ışığında; amacının ne olduğunu bilmediğimiz bu tür söylem ve çıkışların iş dünyasına, çalışma yaşamına, bölgeye ve yaşayanlarımıza zarardan başka bir şey kazandırılmayacağının bilinmesini istiyor, önemli makamları işgal eden kişilerin, söylemlerine daha dikkat etmelerini öneriyoruz.”

 

METİN ERCAN
TÜRK METAL SENDİKASI
KDZ. EREĞLİ ŞUBE BAŞKANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.