GENEL BAŞKANIMIZI AĞIRLADIK

GENEL BAŞKANIMIZI AĞIRLADIK
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.610 kez okundu.
Reklam

Türk-İş Gene Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, 23 Haziran’da  düzenlediğimiz iftarımıza katıldı.

Beraberinde Genel Başkan Yardımcımız Yusuf Ziya Odabaş, Türk Metal Şube Başkanımız Metin Ercan, METAL-KOOP Başkanı Erdal Özdemir ve Türk Metal şube yöneticilerimizle birlikte, Büyük Anadolu Ereğli Hotel’deki Salona giren Genel Başkanımızı, yaklaşık 1000 üyemiz ayakta sloganlarla alkışladı.

Kavlak, burada yaptığı konuşmada, her gittiği yerde Erdemir’i ve Erdemir işçisini örnek gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu dünyada en önemli şey nedir? diye sorsalar, bunun herkes için farklı bir cevabı olabilir. Kimisi para pul diyebilir, kimi ev bark, kimi iş güç… Ama benim için farklı… Belki, çok büyük bir teşkilatın başında olduğum için… Belki, her an irili ufaklı saldırılara hedef olduğumuz için… Belki her an tetikte olmamız gerektiği için… Belki, hedeflerimiz çok büyük olduğu için… Belki, emek mücadelesinin bayrağını taşıdığımız, Her kesimden eleştirilerin odağı haline geldiğimiz için… Belki de hepsi birden etkilidir. Ama nedeni ne olursa olsun, Benim için en önemli şey, Güven duygusudur. Bir şeye güvenmek, Bütün dünya sallansa, Onun kımıldamayacağını bilmektir. Ayağınızın altındaki toprak kaysa, Onun kaya gibi duracağını bilmektir. Fırtına çıksa, O geminin sağ salim limana ulaşacağını bilmektir. İşte benim için Erdemir budur. Erdemir işçisi, Ereğli Şubesi budur. Hepinize, O geminin kaptanına, Seyir subayına, Makinacısına, Çarkçısına, Miçosuna, Yolcusuna, Herkese selam olsun. Tüm ekibe helal olsun, helal olsun.

BİR KEZ BİLE AKLIMA GELMEDİ!

Geçen yıl bu zamanlar, Yani olaylar doruğa tırmandığı zamanlar, İnanın, Bir kez bile, aklıma ‘Erdemir’de ne oluyor sorusu gelmedi. Bir kez bile “acaba” demedim. Olayların en kızıştığı zamanda bile, Burayla ilgili en küçük bir endişem, En küçük bir kuşkum olmadı. Verdiğiniz bu güven, Emin olun, sıradan birşey değildir. Kolay elde edilebilecek bir şey değildir. Onun için diyorum ki; Dünya sallanırken kımıldamayanlara, Toprak kayarken kaya gibi sağlam duranlara, Fırtınada güvenli limana ulaşanlara selam olsun, selam olsun. Erdemir çalışanları, Türk Metal’in yiğit üyeleri, Sizler herkesten sağlam durdunuz, Kararlı oldunuz. Türk Metal’i, Beni, Size inananları, Size güvenenleri hayalkırıklığına uğratmadınız. Size duyulan güveni boşa çıkarmadınız. Dünya aleme gösterdiniz. Sizinle gurur duyuyorum. Hepinize en içten duygularımla, Teşekkür ediyorum.”

GÜVEN KOLAY KAZANILMAZ

Kavlak, Ereğli’de ve Erdemir’de birlikte zor sınavlar verdiklerini hatırlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir söz vardır, Hepiniz bilirsiniz, ‘Güven zor kazanılır, kolay kaybedilir’ diye. Doğrudur. Güven duygusu birden bire oluşmaz. Çok uzun sürede, Çetin sınavlardan sonra kazanılır. Ama kazanmak kadar korumak da zordur. En küçük bir yanlışta, En küçük bir falsoda, O güven kaybolur gider. Biz de, Burada, Erdemir’de bu güveni kolay kazanmadık. Zor kazandık. Birlikte çok çetin sınavlara girdik, Ağır bedeller ödedik. Ama ne olursa olsun birbirimize güvendik. İşçi sendikasına, Sendikası işçisine güvendi. Birbirimize güvendik, Birlikte mücadele ettik, birlikte direndik, birlikte kazandık. Kimse sesini çıkarmadı. Ne sınavlar verdik. Dar boğazı geçmek için ücretlerimizi düşürdük. Kimse sesini çıkarmadı. Ortalığı karıştırmak için 7 düvel buraya üşüştü, Kimse onlara prim vermedi.

ERDEMİR İŞÇİSİ SENDİKASINA İNANDI

Erdemir işçisi sadece sendikasına inandı, Sendikasına güvendi. Sonunda kazandık. Bugün eğer, Erdemir işçisi, Türkiye’nin, açık ara en yüksek ücretini alan işçisiyle, Bedel ödediği içindir. Sonuna kadar hak ettiği içindir. Gözünü daldan budaktan esirgemediği, Sendikasına güvendiği, Sendikasına güven verdiği içindir. Bu ücretler ananızın ak sütü gibi helaldir. Size helal olsun, helal olsun.KİMSE YOK SAYAMAZ!

Eğer bir işçi kentinde, Ciddi trafik sorunu, otopark meselesi varsa, O zaman, doğru yoldayız demektir. Şaka bir yana, Birlikte, Ereğli’de büyük işler başardık. Önemli zaferlere imza attık. Türk Metal, Ereğli’ye damgasını vurmuştur. Artık Ereğli’nin, En önemli, en vazgeçilmez aktörlerinden biridir. En önemli belirleyici unsurlarından biridir. Kimsenin kolay kolay karşısına alamayacağı, Yok sayamayacağı bir güçtür. Buna herkes şahittir. Açık söylüyorum: Burada, Ereğli’de, bizimle oyun olmaz. Bizim düşmanlığımız kimseye hayır getirmez. Ama dostuluğumuzu kazanan, Çok şey kazanır. Bakın, en somut örneği Erdemir. Erdemir bugün bir dünya markası haline geldiyse, Türkiye’nin gurur kaynaklarından biri olduysa, İstikrar, verimlilik ve kalitede örnek gösteriliyorsa, Bunda Erdemir işçisinin payı büyüktür. Türk Metal’in, Türk Metal’in sendikacılık anlayışının büyük katkısı vardır.

TARTIŞTIK AMA KAVGA ETMEDİK

Elbette, Bu başarıyı tek başımıza sahiplenmiyoruz. Başta OYAK yönetim olmak üzere, Bütün Erdemir yönetimine teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar, Erdemir yönetimi ile çok tartıştık, kıran kırana çok pazarlık ettik. Ama hiç kavga etmedik. Ne olursa olsun, sonunda hep uzlaştık. El sıkıştık. Kalıcı çözümlere böyle ulaştık. Burayı bir istikrar adası haline böyle getirdik. Şimdi OYAK’ta yeni bir yönetim var. Görevi devredenlere, Erdemir işçisine verdiği katkılardan, Uzlaşmacı tavrından, Çağdaş yönetim anlayışından ötürü teşekkür ederiz. Bu ayın 20 sinde geçtiğimiz pazartesi günü OYAK’ın yeni CEO’su ile bir saat görüştüm. Hayırlı olsun dileklerimi kendisine de ilettim, başarılar diledim. Allah utandırmasın. Allah yardımcısı olsun. Şundan herkes emin olsun ki, Bizim için, Türk Metal için, Önce ülke gelir. Vatan, millet, bayrak, Bizim için her şeyin üstündedir. Her türlü tartışmanın, Her türlü çıkarın üstündedir.

Şairin dediği gibi, bayrağımıza, Bizim gözümüzle bakmayının mezarını kazarız, Selam vermeden uçan kuşun yuvasını bozarız. Vallahi de bozarız, billahi de bozarız.

ERDEMİR ORTAK ZENGİNLİKTİR

Erdemir de bu ülkenin en önemli değerlerinden biridir. Bu ülkenin en stratejik kurumlarından biridir. Sahibinin kim olduğundan bağımsız olarak, Bu halkın ortak zenginliğidir. Onun için, Biz de Erdemir’de huzursuzluk istemeyiz, İş barışı bozulsun, Üretim aksasın istemeyiz. Erdemir’de çıkarımız ortaktır. Bunun anlamı, Herkesin kazanmasıdır. Zor günlerde fedakarlığın hasını yapan, Üretirken bir gün olsun yoruldum demeyen, Çalışıp didinen Erdemir işçisinin, Bölüşürken de bunun karşılığını almasıdır. Üretmek, kazanmak, kazandırmak derken, İşte bunu kastediyoruz. Daha fazlasını değil, Hakkımızı istiyoruz. Ancak Bugünün dünyası çıkar dünyası… Hakça paylaşmak, hakkını almak söylendiği kadar kolay değil.

TOPLU SÖZLEŞME PAZARLIĞI

Yakında bir sınavımız olacak. Hep birlikte göreceğiz. Toplu iş sözleşmesi pazarlığına gireceğiz. Ama emin olun, Ne olursa olsun, Son sözü biz söyleyeceğiz. Erdemir işçisi söyleyecek. Siz tamam demeden bu iş bitmeyecek. Siz bitti demeden bu iş bitmeyecek. Haklı olarak, Hepiniz, Nasıl bir sözleşme olacak sorusunu soruyorsunuz. Cevabım basit: İyi bir sözleşme olacak. Çünkü bu sözleşmeyi, taslağı siz hazırlayacaksınız. Anket yapacağız, Tezgah tezgah, Bölüm bölüm dolaşacağız. Bütün arkadaşlarımızın fikirlerini alacağız. Ne istediklerini saptayacağız. Taslağımızı böyle oluşturacağız. Yani görev sizde… Sorumluluğun büyüğü sizde… Bu sorumluluk duygusuyla taslağı hazırlayın Öyle bir denge oluşturun Öyle bir taslak hazırlayın ki Sonuç herkesi mutlu etmeli… Bu mümkün mü? Çıkarlar dünyasında herkesin sonuçtan mutlu olması mümkün mü? Mümkün. Eğer Erdemir’in, bölgenin, ülkenin gerçeklerini göz önüne alırsanız, Eğer üyemizin beklentisini bu gerçeklere göre oluşturursanız, Eğer taslağı bu beklentiyle hazırlarsanız, Sonucun herkesi mutlu etmesi mümkün… Ben, bu konuda da size güveniyorum.

Kısacası, Ayağı yere basan bir taslak hazırlayacağınıza inanıyorum. Size gözüm kapalı güveniyorum. O yüzden, Buradan açıkca ilan ediyorum: Hazırlayacağınız taslağa dokunmayacağım. Ne yazarsanız onu savunacağım. Sonuna kadar savunacağım. Sonunda da kazanacağız. Başka yolu yok, Kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız.

ERDEMİR’DE SÜREKLİLİĞİ SAĞLADIK

Para herşey demek değil. Doğru, mal, canın yongasıdır. Ama unutmayın, mal, canın sadece yongasıdır. Asıl olan candır. Eğer biz Erdemir’i emek cennetine çevirdiysek, Bunu sadece ücretlerle başarmadık. Paradan çok daha önemli kazanımlar elde ettik. Birincisi, İşin sürekliliğini sağladık. İşyerimiz darboğaza girdiğinde, Fedakarlık yaptık. Hem de alasını yaptık. İşyerimizi düzlüğe çıkardık, işin devamını sağladık. Sonra, İstihdamın devamlılığını, Yani kendi işimizin devamlılığını sağladık. Ne demek istediğimi tam olarak anlamanız için, İsdemir’e Kardemir’e bakmanızı öneririm. Bakın İsdemir de aynı gruba bağlı, Binlerce kişi işten çıkarıldı. Kimsenin işi aşı güvende değil. Kimse yarınından emin değil. Kardemir’de de durum aynı. Aynı işi yaptığımız, Aynı koşullarda çalıştığımız emekçi kardeşlerimiz işte bu durumda… Yazık değil mi? İşçiyi, işiyle aşıyla tehdit etmek, Ekmeğine kan doğramak günah değil mi? Ama sendikacı kılığında dolaşan bu sahtekarlar, Ayıptan, günahtan anlamaz. Haktan hukuktan,

Adaletten anlamaz. İşte bizim asıl farkımız budur. Para pul önemlidir ama asıl önemlisi budur.

BURADA BİZ VARIZ

Burada kimsenin işinden aşından endişesi olmaz, Yarınından korkusu olmaz. Burası Ereğli, Burası Erdemir, Burada biz varız, biz. Bizim olduğumuz yerde adaletsizlik olmaz. Haksızlık olmaz. Bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmaz. Olmadı, olmayacak. Vallahi de olmayacak, billahi de olmayacak. Burada herkesin gıpta ettiği büyük işler başardık. Hep birlikte başardık. Büyük işler yapabilmek için büyük enerji gerekir. Başkalarının sorunu olabilir ama bizim yok. Biz, İhtiyacımız olan enerjiyi, Sizin birliğinizden beraberliğinizden alıyoruz. İhtiyacımız olan gücü, Türk Metal’e olan bağlılığından alıyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Çünkü daha yapacak çok işimiz, Elde edeceğimiz çok zafer var. Yaptıklarımızla yetinmeyiz.

ERDEMİR VAKFI’NIN DEĞERİNİ BİLİN

Vakfımız dünya aleme örnek deyip, Daha iyisi için uğraşmaktan vazgeçmeyiz. Gerçekten, Vakfımızla öyle bir başarıya imza attık ki, Dünyanın her yerinde örnek gösteriliyoruz. Katıldığım bütün uluslararası toplantılarda, Gündeme geliyor. Vakfımızın, kıymetini bilin… Neye sahip olduğunuzu tam olarak anlamak için, Başka yerlere bakmanız yeterli. Mesela İsdemir’deki vakfa bakın. Hisselerin nasıl kaybolduğunu, Azınlık hisseninin nasıl kaybedildiğini, Soyulup soğana çevrildiğini, Kasanın tamtakır olduğunu, Kurda kuşa borç biriktiğini görün, O zaman Erdemir vakfının kıymetini daha iyi anlarsınız. Ama oradaki kardeşlerimizin de derdi bitecek. Az kaldı. İstedikleri kadar oyalasınlar, İstedikleri kadar kıvırsınlar,

Vakit geliyor. Yargı artık son kararı verecek. Hakkımızı teslim edecek, Yetkiyi resmen bize verecek. İşte o gün, İsdemir’deki kardeşlerimizin makus talihini yeneceğiz. O gün, Sahtekarlardan hesap soracağız. O zaman hep birlikte, Çok daha güçlü, çok daha mutlu, çok daha umutlu olacağız. Ne mutlu sizlere, Ne mutlu Türk Metalliyim diyene… Ne mutlu sizlerle aynı çatı altında mücadele edene…

AKARYAKIT İSTASYONU KURUYORUZ

Biz yetinemeyiz dedim ya, Gerçekten bizim durma hakkımız yok. Zaten durmuyoruz. Durmayacağız. Hizmete devam edeceğiz. Size bir müjde vereyim. Bakın, hemen buraya, otelin hemen yanına petrol istasyonu kuruyoruz. Herşey tamam, izinler çıktı. Bu istasyon sizin emrinizde olacak. Benzini, dizeli, gazı ucuza alacaksınız. Burası sizin olacak. Onun için buraya sahip çıkın. Bu istasyonu, Türkiye’nin en iyi istasyonu haline getirin. Getireceğinizi de biliyorum. Hem de çok iyi biliyorum. Çünkü sizin neleri başardığınızı, başarabildiğinizi gördüm.

METAL-KOOP’A BİNA SÖZÜ

Mesela Metal-Koop… Bakın biz Metal-Koop’u beş ayrı yerde, Aynı zamanda kurmuştuk. Hepsine yüklü miktarda sermaye koymuştuk. Büyük umutlarla yola çıkmıştık. Ama bütün çabamıza rağmen, 4 kooperatifi yaşatamadık. Üyelerimiz yeterince sahip çıkmadı.

Olmadı. Peki nerede oldu? Burada, Ereğli’de, Erdemir’de oldu. Sadece Türkiye’de değil, Bütün dünyada kooperatifçiliğin öldüğü bir dönemde, Sizler Metal-Koop’u yaşattınız. 6 bine yakın üyesiyle dimdik ayakta tuttunuz. Şimdi sıra bizde… Biz de Metal Koop’un bulduğu yeri 29 yıllığına kiralamak hazırlanıyoruz. Toplu İş Sözleşmesi sürecinde teklifimizi vereceğiz. Uzun süreli kiralarsak,  Size yakışır modern  bir bina, bir yatırım yapacağız. Hem alışveriş yapabilecek, Hem de çocuklarınız hoşça vakit geçirebilecek. Bu sizin hakkınız, Size helal olsun, helal olsun, helal olsun…

SORANA SİZE GÖSTERİYORUM

Bana, ne yapacağımı soran biri olursa, Sizi gösteriyorum, Erdemir’i örnek gösteriyorum. İşçisiyle, İşvereniyle, Sendikasıyla, Birliği, beraberliğiyle, Ve elbette, başardıklarıyla, Elde ettiği zaferlerle, Burayı örnek gösteriyorum. Erdemir, sadece Türkiye’ye değil, Tüm dünyaya örnektir. Erdemir bir başarı öyküsüdür. O öykünün kahramanları da buradadır, bu salondadır. Böyle bir başarıya imza atan herkesi, Bu zafere emek veren, Bu birliğe katkı sunan herkesi, Canı gönülden kutluyorum. Sağolun varolun.

Ben şimdiden Tüm Erdemir çalışanlarının Yaklaşan Ramazan Bayramını kutluyorum.”

Şube Başkanımız Metin Ercan da, Genel Başkanımız Kavlak’ın aralarında olmasından son derece mutluluk duyduklarını belirterek, “Sizin olduğunuz yerde biz mutluyuz, biz huzurluyuz. Çünkü biz güvendeyiz. Bu vesileyle tüm arkadaşlarım adına hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım” dedi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın ilerleyen saatlerde katıldığı iftarda, Erdemir, Tat Metal ve ERSEM’de çalışan yaklaşık 1000 Erdemir işçisi yer aldı.

Okunan ilahi ve duaların ardından Akşam Ezanı ile birlikte oruçlar açıldı.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git