Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

DARBEYE KARŞI, EL ELE MEYDANLARDA

20.07.2016
4.920
DARBEYE KARŞI, EL ELE MEYDANLARDA
REKLAM ALANI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, bir grup hainin, alçakça planlayarak 15 Temmuz akşamı gerçekleştirmek istediği darbe girişimini protesto etmek amacıyla, 19 Temmuz tarihinde yüzlerce işçinin katılımı ile bir basın açıklaması gerçekleştirip, Kızılay meydanına indi. TÜRK-İŞ’in düzenlediği basın açıklaması demokrasi şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, ilk konuşmayı TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Pevrul Kavlak yaptı.

Genel Başkanımız Kavlak “Ülke söz konusu ise gerisi teferruattır”

Kavlak konuşmasında: “Bizler, her zaman ekmek, barış, özgürlük, demokrasi sözcükleri söz konusu ise alanlardayız. Ülke söz konusu ise gerisi teferruattır. Ülke varsa biz varız. Demokrasi varsa biz varız. Demokrasi varsa sendikalar var, emek var. Demokrasi varsa hak var, hukuk var. Demokrasi varsa ekmek var, iş var, aş var. 15 Temmuz gecesi bu ülkede darbe yapmak isteyenler, halkımıza saldırdığı gibi hakkımıza da saldırdı.

REKLAM ALANI

İşte o 15 Temmuz gecesi, kimsenin sesinin çıkmadığı saatlerdi. Hiç kimsenin telefona, televizyona bağlanmadığı saatlerde Türk-İş meydanlardaydı. Türk-İş’in yüreki işçileri meydanlardaydı. Demokrasi âşıkları meydanlardaydı. Türk-İş’in şehit düşen kardeşleri meydanlardaydı. Türk-İş Genel Başkanı meydanlardaydı” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay; “Türk-İş olarak biz bu ülkenin emrindeyiz”

Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’tan sonra sahneye Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay çıktı. Atalay da konuşmasında demokrasinin önemine değinerek şunları ifade etti: “Demokrasi bizim için ekmek kadar su kadar önemlidir. Türkiye’de yapılan tüm darbelerin kaybedenleri vardı. O da emekçilerdi. Demokrasi olmadan sendika olmaz. Demokrasi olmadan kitle örgütü olmaz. Nefes olmaz. Yürümek olmaz. Uyumak olmaz. Yatmak olmaz. Onun için yarabbim bizi kuransız, bizi ezansız, bizi vatansız, bizi bayraksız bırakma Allah’ım” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay konuşmasında, 15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminde Türk Metal üyesi 2, Şeker-İş üyesi 2, Tez Koop-İş üyesi 1 ve Harb-İş üyesi 1 işçinin şehit oldu. Ayrıca Tes-İş üyesi 5 ve Güvenlik-İş üyesi 1 işçinin yoğun bakımda olduğu dikkat çekerek,  Türk-İş’in bu ülkenin en büyük silahsız gücü olduğunu vurguladı. Atalay konuşmasının devamında şunları söyledi: “Birlik, beraberlik içinde kol kola olmaya devam edelim. Biz bu ülkenin en büyük silahsız gücüyüz. Onun için bu ülkede biz dik durduğumuz zaman bu ülkeye hiç kimse bir şey yapamaz. Onun için Türk-İş olarak biz bu ülkenin emrindeyiz. Sizim emrinizdeyiz. Fakir fukaranın emrindeyiz. Demokrasinin emrindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin emrindeyiz. Emrinde olmaya da devam edeceğiz.”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, konuşmasının tamamladıktan sonra TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri yüzlerce işçiyle birlikte Kızılay meydanına yürüdü. Yürüyüş esnasında işçiler tek biz ağızdan “Türk-İş nerede, biz oradayız”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları ile Kızılay meydanına ulaştı. Türk-iş Genel Başkanı Atalay, Kızılay meydanında demokrasi nöbeti için bekleyen binlerce vatandaşımıza seslenerek; “TÜRK-İŞ olarak sizin yanınızdayız, demokrasinin yanındayız” dedi.

Türk-İş Genel Merkezinde başlayan ve Kızılay meydanında sona eren basın açıklamasına Genel Başkan Yardımcımız Yücel Yücel, Genel Mali Sekreterimiz Uysal Altundağ ve Ankara şubelerimize bağlı yüzlerce üyemiz de katıldı.

EREĞLİ ŞUBEMİZİN KINAMASI

Bu arada, Türk Metal Ereğli Şube Başkanımız Metin Ercan da, icra kurulu adına yaptığı açıklamada, ülkemizi karanlığa sürüklemek için yapılan darbe girişimini sert dille kınadı.

Türkiye Cumhuriyetini demokrasiden uzaklaştırmaya yönelik adımın affedilecek girişim olmadığını savunan Ercan, şöyle dedi:

“15 Temmuz’da, ülkemiz büyük bir tehlikenin eşiğinden dönmüş, kalkışılan darbe girişimi halkın büyük desteği ile bertaraf edilmiştir. Emek ve hak mücadelesinde her türlü girişimde en önde yerini alan Türk Metal, konu vatan toprağı ve demokrasi olduğunda da verilecek mücadelede bulunması gereken yerdedir. Vatansız, özgür olmadan, demokrasiden uzak yaşamanın; oluşmayacak bu koşullarda kazanılacak ekmeğin bile boğazımızdan geçmeyeceği bilinciyle bu tür kalkışmaların her zaman karşısında olacağız.

Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın da ifade ettiği gibi; Ülke söz konusu ise gerisi teferruattır. Ülke varsa biz varız. Demokrasi varsa biz varız. Tarihimiz boyunca ülkemizin başına gelen tüm darbelerde en büyük “darbe”yi biz, yani işçi sınıfı almıştır. Emeğin örgütlü gücü Türk Metal Sendikası, tüm varlığıyla demokratik düzenimizin ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in bekçisidir.

Bu düşüncelerle, kalkışılan darbe girişimini şiddetle kınıyor, yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyoruz.”

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. Irfan Gümüş dedi ki:

    Vatanın birlik ve bütünlüğü için yek vücut olma zamanı. Kürdü, Lazı, Türkü İle vatanımıza sahip çıkıyoruz.
    TÜRK METAL işçileri olarak DARBEYE HAYIR…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.