Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

BİR DESTEK DE TURPCU’DAN

24.11.2016
858
BİR DESTEK DE TURPCU’DAN
REKLAM ALANI

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 24 Kasım tarihinde yaptığı yazılı açıklama ile Erdemir’de sürdürdüğümüz hak arama mücadelemize destek olduğunu bildirdi.

Sayın Turpcu, basına gönderdiği yazılı açıklamada, şöyle dedi:

“Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda çalışan İşçilerimizin verdikleri hak arama mücadelesini yakından takip ediyorum.

REKLAM ALANI

Ülkemizin de göz bebeği konumundaki Erdemir’de, ağır çalışma koşullarının olduğu ortamda ekmeğini 1800 derece sıcağın karşısında çıkaran Emekçinin verdiği bu mücadelede,  haklı olan taraf olduğuna inanıyorum.

Bu kapsamda, şirkette yetkili Türk Metal Sendikası’nın, işveren kanadı ile yaptığı görüşmelerde emekçinin hakkını aradığı gibi, sözleşmenin masa başında bitirilmesine yönelik tavrının da açık olduğunu görüyor ve doğru buluyorum.

Ne var ki, Sendikanın, işçiden aldığı öneriler doğrultusunda hazırladığı taslakta talep ettiği yüzde 12’lik ücret artışı ne kadar makulse, işveren kanadının buna karşı yüzde 1’e dahi gelmeyecek şekilde saat ücretlerine 68 kuruş zam önermesi bir o kadar uygun düşmemiştir.

Zaten Türk Lirasının son bir aydaki ABD Doları karşısındaki değer kaybı yüzde 15’i bulmaktadır. Dolayısıyla sendikanın istedi ücret artışı dahi bunun altında kalmıştır.

Bu önerinin kabul edilmemiş ve edilemeyecek olması bir yana, uluslar arası piyasada kendini kanıtlamış, emekçinin özverisi sayesinde sektördeki en zor dönemi dahi karla kapatmış ERDEMİR’e bu tavır ve davranış yakışmamaktadır.

Bu doğrultuda, yapılan haksızlığa karşı direnen, bu direncini de yasal sınırları bozmadan, demokratik ortamda sürdüren Erdemir emekçilerinin yanında yer aldığımın ve her türlü desteği verdiğimin bilinmesini istiyorum.

Başta Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak olmak üzere, ERDEMİR işçisinin birlik ve bütünlük içinde olmasını sağlayan Ereğli’deki sendika şube yöneticilerini, emeğin yayındaki onurlu duruşlarından dolayı kutluyorum.”

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.