Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

İŞÇİMİZE SİYASİ DESTEK

16.11.2016
1.050
İŞÇİMİZE SİYASİ DESTEK
REKLAM ALANI

Erdemir işçilerinin yeterli bulmadıkları gerekçesiyle gerçekleştirdikleri eyleme siyasi kanattan destekler gelmeye devam ediyor.
CHP 23. Dönem Parti meclisi Üyesi ve geçtiğimiz Dönem Zonguldak Milletvekili adayı Buket Müftüoğlu, işçiye sunulan sosyal yaşamın, aile bireylerini ayakta tutabilmeleri, var olmalarının yapılan karın çok ötesinde olduğunu söyledi.
Müftüoğlu, her şeyin kar etmek anlamına gelmediğini anlattığı açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Dolayısıyla her şeye kar diye bakamazsınız. Kaldı ki Erdemir, kar etmeyen bir işletme de değil.
Bir de, bir takım temel üretim araçlarına tamamen kar amaçlı bakamazsın. Orada 5 bin işçi çalışıyorsa bu, 20 bin ailenin refahı, sosyal, kültürel bu hayata katılması, evlat yetiştirmesi, yetişen evlatların da vatana, millete faydalı olması demektir. Sadece kar diye bakarsan o zaman ulus devlet olmaz, şirket devlet olur. Zaten dünya da şirket devletlere doğru gidiyor. Küresel güçlerin yapmak istediği ulus devletleri ortadan kaldırmaktır, Ulus devletleri ortadan kalkınca Milli bilinç ortadan kalkıyor. Milli bilinç ortadan kalkınca Milli dayanışma kalkıyor. Sendikalaşma aslında bir nevi Milli dayanışmadır.
Batının sendikalaşmayı engellemesinin temelinde de bu yatar. Böl ve yönet mantığına en büyük düşman sendikalardır. Sendikal örgütlenmeler ve güçler bir insanın tek başına koruyamayacağı hakkını kitleler halinde korumasıdır. Batının istediği ise insanların bölünmüş, parçalanmış ve kolay yönetebilir olmasıdır. Ne yazık ki ülkemizde de sahte sendikalar üretildi. Türk Metal, Milliyetçi teması olan Atatürkçü bir örgüttür. Şu anda küresel güçler Türk Metal’i bozmak istiyor. Türk Metal’i bozduğun zaman, oradaki sendikalaşmayı ortadan kaldırdığın zaman, bu insanları dağıtırsan aileler dağılır. Zaten istedikleri de bu. O yüzden Tat metale karşı vermiş oldukları direniş de, bugün Erdemir’e karşı verdikleri direniş saygı ve çok büyük özlemle selamlıyorum.”

MHP’DEN DESTEK
MHP Ereğli Teşkilat Başkanı Talat Şeker de, 2006 yılında özelleştirilen Erdemir’in o günden itibaren ilçeye sırtını döndüğünü iddia ederek şunları kaydetti:
“Türk Metal Sendikası üyesi Erdemir işçileri, Toplu İş Sözleşmesinde şirketin önerdiği yıllık saat ücretlerine 68 kuruş zam teklifine, 16 Kasım tarihinde iş yerlerine yürüyerek giderek tepki vermiş, vardiya giriş ve çıkışlarında Türk Metal lehine sloganlar atarak durumdan duydukları rahatsızlıklarını demokratik çerçevede iletmişlerdir.
Bilindiği gibi 2006 yılında özelleşen Erdemir, o günden bugüne kadar şehre arkasını dönmüştür. Şehre arkasını dönmekle yetinmeyen Erdemir Yönetimi şimdi de; işçilerinin, yıllık saat ücretlerine sadece 68 kuruş zam yaparak onlara da arkasını dönmeye karar vermiştir. Bu kabul edilemez durum karşısında Karadeniz Ereğli Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türk Metal Sendikası üyesi işçilerimizin haklı direnişlerinde yanında, Erdemir’in haksız tutumlarının karşısında olduğumuzu belirtiriz.”

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.