4. ÖĞRENCİ KURULTAYI BAŞLADI

4. ÖĞRENCİ KURULTAYI BAŞLADI
13 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.678 kez okundu.
Reklam

Sendikamızın, Uludağ Üniversitesi iş birliği ile başlattığı Öğrenci Kurultayı’nın dördüncüsü, 13 Nisan tarihinde Büyük Anadolu Ereği Otel’de başladı.
Açılışında Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okunan kurultayda, sendikamız ile Uludağ üniversitelerinin kısa film gösterimi izlendi.
Kurultayın açılışı konuşmasını yapan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serpil Aytaç, üniversite ile Türk Metal işbirliğinde akademi ile emeğin birleştiği kurultayın 4’üncüsünü yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Üniversitelerin birinci görevi toplum için bilgi üretmektir. Dünyada üniversite ve üniversiteli kimliği, toplumun diğer kuruluşları ve bireylerinden bir anlamda önemli bir farklılaşmanın ifadesi olmuştur. Çünkü üniversiteler, insanlığı genel gereksinimleri doğrultusunda bireysel araştırmalar yapmak, bilimsel bilgi üretmek, bilimsel bilgiyi toplamak ve yayma merkezleri olarak düşünülür. Katkılarından dolayı Türk Metal Sendikası’na teşekkür etmek istiyorum.”
Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Aytaç’a Genel başkanımız Kavlak tarafından çiçek takdim edildi.

BAŞKANIMIZ’DAN “ATATÜRK” VURGUSU
Türk Metal Liderimiz Pevrul Kavlak, salonda bulunan yaklaşık 1000 üyemizin sloganları nedeniyle geç başlayabildiği konuşmasında, “4. Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinde” konulu Öğrenci Kurultayı’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.
Sendikamızın, gençlere değer verdiğini anlatan Genel Başkanımız, “Biz gençliğimize değer vermeyi, onlara koskoca bir cumhuriyet armağan eden, ‘Bu cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendik, O’nun yolundan yürüdük” dedi.
Geçtiğimiz günlerde Fransa’da örgütlü bazı metal iş kolundaki sendikalarla temasından bahsederek başlayan Kavlak, şöyle dedi:
“Onlara, Üniversitelerle nasıl bir işbirliği yürüttüklerini sordum. Birçok ortak çalışmadan söz ettiler. Birlikte yürüttükleri araştırmalardan, Projelerden örnekler verdiler. Sonra da bana, Türk Metal’in neler yaptığını sordular. Onlara gururla şunları söyledim; ‘Biz de üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Ortak araştırmalar, projeler yürütüyoruz. Ancak biz, 4 yıldır, sadece öğrenci arkadaşlarımızın katıldığı, Gençlerin kendilerini özgürce ifade ettikleri, Öğrenci kurultayları düzenliyoruz. Gençlerle birlikte oluyor, Onlara sendikaları tanıtıyoruz. İnanın, Yaptığımız bu çalışmayı anlattıkça, Avrupalı sendikacılar inanamadılar. Bizim yalnızca bilime, bilimsel çalışmaya değil, Gençliğe verdiğimiz bu değeri, Gençlikle birlikte yürüttüğümüz bu çalışmaları, Emin olun, hayranlıkla karşıladılar.
Bunu nasıl yaptığımızı, Öğrencilerle sendikayı nasıl bir araya getirdiğimizi sordular.
Onlara şunları söyledim; Biz gençliğimize değer vermeyi, onlara koskoca bir cumhuriyet armağan eden, ‘Bu cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendik, O’nun yolundan yürüdük. Nasıl ki cumhuriyetimiz gençlerimize emanetse, Gençlerimiz de Atamızdan bize emanettir dedik.
Kurultaya 23 üniversiteden 178 öğrencinin, 29 öğretim görevlisinin katıldığını anlatan Kavlak, şöyle dedi:
“Toplantımız boyunca 19 öğrencimiz, Bu kürsüde bildirilerini sunacak. Görüşlerini özgürce dile getirecek. Bugüne kadar düzenlediğimiz, 3 öğrenci kurultayına, Yaklaşık 700 genç arkadaşımız katıldı. Buralarda tanışan, birlikte olan arkadaşlarımız, Öğrenim hayatlarında da, Mezun olduktan sonra da, İlişkide olmaya devam ettiler. Birbirilerine pek çok alanda destek oldular. Birlikte organizasyonlar düzenlediler.

SENDİKA-ÜNİVERSİTE BULUŞMALARI
Arkadaşlarımızın sendikamızla ilişkileri burasıyla sınırlı kalmadı. Sendikamızı daha yakından tanımak isteyen öğrenciler Bizleri okullarına davet ettiler. Bu kapsamda 11 üniversitede Sendika-Üniversite buluşmaları gerçekleşti. Çeşitli üniversitelerden 200’e yakın arkadaşımız, Genel Merkezimizi ve şubelerimizi ziyaret etti. Bizim aracılığımızla Örgütlü olduğumuz işyerlerine Çok sayıda teknik gezi düzenlendi.
Son 3 yıl içinde 50’ye yakın öğrenci arkadaşımız, Sigorta başlangıçları yaptırılarak Sendikamızda ücretli staj gördü. Türk Metal’in kapısını, Emekçilerin yuvasını, Her zaman sizlere açık tuttuk. Sizlerle birlikte biz de gençleştik…
Sizlerin umutları, heyecanları, Bizleri diri tuttu. Umudumuza umut, Heyecanımıza heyecan kattı. Bize güç verdi… İyi ki sizlerleyiz… İyi ki birlikteyiz… Sağ olun… Var olun…”

BURSUN SON TAKSİDİ 1 MAYIS’TA…
Türk Metal’in, bilimin aydınlatıcı yolundan ayrılmadığını savunan Türk Metal Liderimiz Kavlak, alın teri ile yürüttükleri kavgada bilimi kendilerine rehber edindiklerini dile getirdi.
Sendika çatısı altında eğitime yönelik oluşturdukları çalışmalardan da bahseden Kavlak, üyelerinin üniversitede okuyan çocuklarından başarılı olanlara vermeye başladıkları toplam 100 milyon lirayı bulan bursun son taksitini 1 Mayıs’ta ödeyeceklerini söyledi.

ENGELLİYE ÖZE EĞİTİM
Kavlak, bir üniversite ile o bölgedeki engelli çocuklarına özel eğitim vermeye de başlayacaklarını anlattığı konuşmasında, “Sendika, ne kadar evrensel bir kavramsa, Sendikacılık, Ya da sendikal örgütlenme O kadar yereldir” dedi.
Konuşmasını, sendikal süreçler ve sözleşmelerde elde edilen ücret ve sosyal hak artışlarından bahsederek sürdüren Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, küreselleşmeye yönelen iş dünyasında işveren kanadının “İnsan Kaynakları” olarak ortaya koyduğu kavramın, aslında emeği ve sendikacılığı bitirmeye yönelik girişim olduğunu iddia etti, öğrencilerin buna dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

KÜRESEL TERÖR!
Dünya genelinde ‘küresel terörün’ hüküm sürdüğüne dikkat çeken Kavlak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün neredeyse tüm dünyada hüküm süren Küresel terörün ne zaman ortaya çıktığına bakarsanız, Küreselleşmenin hakimiyetini ilan ettiği zaman olduğunu görürsünüz. Bu bir rastlantı değildir. Çünkü halkları birbirine kırdıran, Özellikle Ortadoğu’da bir insanlık dramına neden olan Mevcut terör, Küresel düzenin yarattığı eşitsizlikten besleniyor. Bu terör yalnızca bu bölgeyi değil, Avrupa’nın başkentlerini, metrolarını, stadyumlarını da vuruyor.
Sermaye küreselleşirken, Ve küresel güç her yanı kasıp kavururken, Terör de küreselleşiyor Ve bütün insanlığın ortak sorunu haline geliyor. Bütün bunlarla baş edebilmemiz için, Dünyanın, daha adil bir gelir dağılımına izin veren Yeni bir düzene ve bu düzeni kuracak Yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyacı vardır. Kimsenin yarınından emin olmadığı bir düzen Sürdürülebilir değildir.”

GELECEKTEN UMUTLU OLUN
Kavlak, gelecekten umutsuz olma haklarının bulunmadığı uyarısında bulunduğu gençlere, gelecekten umutlu olmalarını önerirken, örgütsüz insanın ise dünyada bir ‘hiç’ olduğunu savundu, bu konuda sendikaların ise bir ‘okul’ olduğunu anlattı.
Türk Metal’in ülke ve dünyadaki yerinden de bahseden Kavlak, Sendikaların amacı da, Böylesine onurlu bir çabaya güç vermek, Emeğin hayatımızdaki yerini Daha saygın kılmaktır. İşte biz, bunu birlikte başarmak için buradayız. Bilim ve emek omuz omuza verdiğinde, Sınıf bilinci bir olduğumuzda, Neler yapabileceğinizi, Neleri değiştirebileceğinizi biliyorum, ve inanıyorum. Bunlara siz de inanın” diye konuştu.

İŞÇİLERDEN ‘İZMİR MARŞI’ SÜRPRİZİ
Konuşmasının ardından üniversite öğrencilerinin çiçek verdiği Genel Başkanımız Kavlak, verilen arada, beraberinde protokol üyeleri ile salondan çıkışı sırasında, işçilerin ayakta söylediği ‘İzmir Marşı’na eşlik etti.
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş, Genel Mali Sekreter Uysal Altındağ, Eski Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanları Ramis Muslu, Eyüp Alabaş, UMAİS Genel Sekreteri İsmail Dursun, Uludağ Üniversitesi öğretim görevlileri, Türk Metal Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, şube yöneticileri, Erdemir işçileri ile üniversitelerin öğrencileri katıldığı kurultay 3 gün sürecek.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git