KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADIK

KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADIK
10 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.284 kez okundu.
Reklam

Türk Metal Karadeniz Ereğli Şubemizce, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, 9 Mart tarihinde Büyük Anadolu Ereğli Otel’de etkinlik düzenlendi.
Türk Metal Şube Başkanımız Metin Ercan, Eşi Ayla Ercan ile birlikte çıktığı kürsüden geceye katılanlara hitaben yaptığı konuşmada, Türk Metal’in olduğu yerde kadın-erkek arasında eşitsizlik olamayacağını söyledi.
Ercan, “Kadının yeri eşinin arkasında değil, yanındadır” diyerek, kadına ve kadın emeğine büyük önem veren, “Türk Metalli kadınların yukarıda Allahı, burada sendikası var” diyen, Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın  selam ve sevgilerini ileterek, şöyle dedi:
“Bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, Sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sizleri, şahsım ve sendikam Türk Metal adına
Saygılarımla selamlıyorum. Buradan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ankara’da bir araya gelen kadın metal emekçilerine  Hepimiz adına selamlarımızı ve sevgilerimizi gönderiyorum.

ŞÜKRANLA ANIYORUZ
Bundan 160 yıl önce 8 Mart’ta, emeğin hakları için, İnsan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadele verirken yaşamını yitiren New Yorklu kadın işçileri anıyoruz. Ama bu anlamlı günde yalnızca onları değil, bize bu kutsal vatanı armağan eden, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kahraman kadınlarını da, sırtına bağladığı bebesiyle cepheye mermi taşıyan, Vatanına namusu gibi sahip çıkan Aziz Türk analarını da anıyoruz. Onlara şükran duyuyoruz. Bu ülke için can veren, toprağa düşen yiğitlerimizin analarını da, Şehit analarını da şükranla, minnetle anıyoruz. Onlara da saygılarımızı sunuyoruz.

BURUK KUTLUYORUZ
Türk Metal ailesi olarak bu yıl, 8 Mart’ı buruk bir biçimde kutluyoruz. Çünkü bildiğiniz gibi, geçen yıl 7 Mart günü, Ankara’daki kutlamalar için Bursa’dan yola çıkan kadın emekçilerimiz, elim bir kaza geçirdiler. Kazada 7 kardeşimizi kaybettik. Türk Metal ailesi olarak bizi derinden sarsan bu kazanın etkileri, Duyduğumuz acı ve hüzün Hala içimizde. İki gün önce Bursa’da Türk-İş Genel Başkanının, Bursa Valisinin, Ve Genel Başkanımızın katılımıyla, onlar için mevlid okutuldu, dualar edildi. Biz de buradan onlara dualarımızı gönderiyoruz. Kardeşlerimizin mekanları cennet olsun,  Allah rahmet eylesin.

BAZI GERÇEKLERİ DE KONUŞMALIYIZ
Her yıl çeşitli vesilelerle kutlanan 8 Mart’larda, Bir yandan bunları konuşurken, diğer yandan da, ülkemizde toplumsal bir soruna dönüşen bazı gerçekleri de konuşmalıyız, tartışmalıyız.Evet, ülkemizde kadın emekçilerin sorunları var. Yıllardır atılan birçok adıma rağmen kadın emekçiler hala önemli sorunlar yaşıyor.  Günlük yaşam koşullarından eğitim sistemine,  istihdamdan sosyal güvenlik ve sağlık haklarına,  analığın korunmasından eşit ücret düzeyine kadar  hala birçok sorunla baş etmeye çalışıyor. Uygulanan ekonomik politikaların dayattığı işsizlik, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarından  en çok kadın emekçiler etkileniyor. Ekonomik krizlerde, özelleştirme uygulamalarında toplu işten çıkarmalarda en çok kadınlar mağdur ediliyor.

SORUNLAR TAMAMIYLA ORTADAN KALDIRILMIYOR
Ülkemizin dört bir yanında üretimin her aşamasında, evde, işte, tezgah başında,  sendikal mücadelede erkeklerle birlikte, omuz omuza mücadele veriyor. Ancak çalışma yaşamında ortaya çıkan sorunlar Tamamıyla ortadan kaldırılamıyor. Kadın emekçiler bütün bu olumsuzluklara rağmen, yaşamın ve sendikal mücadelenin her aşamasında daha iyiye, daha güzele ulaşmanın, insan olmanın onuru korumanın mücadelesini veriyor. Temel insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması Ve geliştirilmesinde, sosyal devlet anlayışının yerleştirilmesinde, ön saflarda yer alıyor. Hayatın her alanı kadınlarla güzelleşiyor, daha fazla anlam kazanıyor.

ARKASINDA SENDİKA GÜCÜ OLMAYAN KADINLAR…
Ancak ya bu mücadelenin dışındakiler… Arkasında örgütlü gücü, sendikası olmayan, korumasız, güvencesiz kadınlar… Onlar bu anlamlı günde daha çok konuşulmayı, sorunlarına çözüm bulunmayı hak etmiyorlar mı? Bence en çok onlar hak ediyor. Çünkü ne yazık ki, kadınlara uygulanan şiddet,  cinsiyete dayalı istismar, Ve kadın cinayetleri bir türlü önlenemiyor. Ülkemizde her yıl onlarca kadın cinayete, binlerce kadın şiddete, yüz binlerce kadın cinsel istismara uğruyor. Oyuncak bebekle oynaması gereken küçücük kızlar, zorla evlendiriliyor. İşte bu nedenle biz bugün burada, kadın emekçilerin sorunları kadar, Bu olumsuz koşullara mahkum edilen kadınlarımızı da konuşmalıyız. Onlar için bir şeyler yapmalıyız. Cennet annelerin ayağının altındadır dedikten sonra, Annelere, kadınlara bu dünyayı cehenneme çeviren zihniyetle Sonuna kadar mücadele etmek zorundayız.

BÜYÜK ÖNDER’İN SÖZLERİ
Sizlere kısa bir metin okumak istiyorum; “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Mümkün müdür ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,  ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?”
Bu sözler, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e aittir. Bundan on yıllar öncesinde, bugün çağdaş uygarlık dediğimiz Avrupa’da bile kadınlar ikinci sınıf vatandaşken, bu sözleri söyleyen yıllar öncesinden yükselmenin, uygarlığın, çağdaşlığın, yalnızca kadın ve erkeğin eşitliğinden geçtiğini bize gösteren, Atamızı da, bu anlamlı günde anmadan geçemeyiz. Bir erkek olarak açıkça söylüyorum, kadına bu kadar değer veren bir lider, inanın dünyada zor bulunur. O nedenle, Türk kadınının Atamıza şükran duyması gerekir.

TÜRK METAL VARSA…
Bir işyerinde Türk Metal varsa, emin olun, O iş yerinde kadın ile erkek arasında eşitsizlik olmaz,  ücretlerinde farklılık olmaz, izinlerinde fark olmaz, sosyal haklarda haksızlık olmaz. O nedenle, hepimiz adına söylüyorum; İyi ki Türk Metalliyiz… İyi ki bu büyük ve güçlü ailenin üyeleriyiz… 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”

Bayan Ercan da, etkinliğin düzenlenmesini sağlayan başta Türk Metal Genel Başkanımız Kavlak olmak üzere genel merkez yöneticileri ile Ereğli Şubesine teşekkür ederek, geceye katılanlara iyi eğlenceler dileğinde bulundu.

Geceye, şube yönetim kurulu üyelerimizin eşleri, Erdemir, Tat Metal, Ersem’de görevli baş temsilci ve temsilci eşleri, Sendikamızın yetkili olduğu iş yerlerindeki kadın işçiler ile işçi eşleri katıldı.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git