“AKAD’EMEK 5” BAŞLADI

“AKAD’EMEK 5” BAŞLADI
4 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.501 kez okundu.
Reklam

EREĞLİ

Sendikamız ile Uludağ Üniversitesi ortaklığı ile düzenlenen “5. AKAD’EMEK Öğrenci Kurultayı” başladı.

Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’de 4 Mayıs tarihinde başlayan Kurultayda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türk-İş Genel Sekreteri Türk Metal Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, Teknolojinin artması ile istihdamda azalma olabileceğini, bunun sonuçlarının ise toplumu olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Kavlak, kurultayda bu yılın temasının “Endüstri 4.0 ve sendikalar” olduğuna dikkat çekerek, şöyle dedi:
“Konu seçimi de zamanlaması da çok yerinde olmuş. Şimdi bu öyle bir konu ki, kim kürsüye gelse, Endüstri 4.0 ile ilgili bir şey dese, ‘yanlış’ diyemeyiz. Herkes Endüstri 4.0’ın ayak seslerini duyuyor ama daha neye benzediğini tam olarak tanımlayamıyor. Herkes bir miktar ne olduğunu hissediyor ama daha kimse ortaya elle tutulur, somut bir şey koyamıyor.

İŞVEREN İÇİN RÜYA GİBİ ..!
Düşünsenize; işveren için rüya gibi bir işçi; aralıksız çalışacak ama bir kuruş bile ücret istemeyecek. Bir tek dakika bile izin istemeyecek, tek bir gün bile rapor almayacak. Gel deyince gelecek, git deyince gidecek. Yani işveren için rüya gibi bir işçi. Bu işçi tiplemesi, belki eskiden bir rüyaydı ama şimdi neredeyse gerçek oluyor. Endüstri 4.0 dediğimiz yeni sanayi devrimi, işverenin bu rüyasını gerçek yapıyor. İşte tam bu nokta, burası bizim için kritik.

SENDİKALAR İÇİN KABUS MU OLACAK?
Endüstri 4.0, acaba bizim için, sendikalar için kabus mu olacak? İşverenin rüyası, işçi sınıfının kabusu mu olacak? Bizim cevabını aradığımız soru işte budur. Mekanizasyon, buhar gücü, elektrik, otomasyon, robotlar ve dijitalleşme ile çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm içindeyiz.  Akıllı robotlar, büyük veri kümeleri, nesnelerin interneti, 3 boyutlu baskı, bulut teknolojileri. Bir süre önce hayal bile edilemeyen bu teknolojiler şimdi birer birer sanayi üretiminin bir parçası olmaya başladı. Gelecek 10 yıl içinde yüzde 25’lere varan sanayi verimliliği hedefleniyor. Eskiden yatırım denildiği zaman, mutlaka istihdam da gündeme geliyordu. Yeni iş imkanlarının yaratılması konuşuluyordu. Ama bunları artık neredeyse hiç konuşmuyoruz. Üretimi, yatırımı, verimliliği, büyümeyi, karlılığı konuşuyoruz ama istihdamı, insanı, emeği ve emekçiyi konuşmuyoruz. Yani bizim için zurnanı zırt dediği yer burasıdır. Yani emeğe, emekçiye ne olacak sorusu, bu soruyu soran da yok, cevap veren de. Endüstri 4.0’ın tam anlamıyla hayata geçirilmesi halinde fabrikalarda, insanların yerine, birbirleriyle sürekli iletişim halindeki akıllı robotlar çalışacak. Işığın, havanın, suyun bile gerekmediği bu fabrikalardaki üretim, insan hatalarından arındırılmış, mükemmel, verimli ve karlı üretim olacak. En azından öyle olacak deniyor.

KRİTİK SORU BUDUR?
Peki o zaman insana ne olacak? Kritik soru budur. Bizim cevap bulmamız gereken soru budur. Orada çalışması gereken ama onların yerine robotların çalıştığı insanlara ne olacak? Teknolojik gelişmelere karşı çıkmak bir çözüm olabilir mi? Hayır, asla. O zaman yapmamız gereken bu gelişmelerin insana, aileye, topluma, hatta bütün insanlığa zarar vermesini önlemektir. Çünkü emin olun işsizlik, bütün toplumsal hastalıkların sebebidir. Açlığın, yokluğun, yoksulluğun, çürümenin, bozulmanın, yozlaşmanın hepsinin ama hepsinin sebebi işsizliktir.”

AYTAÇ: EMEK, ADALET, EŞİTLİK
Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serpil Aytaç da, öğrencilere hitaben, “Üniversitelerimizde öğrenim gören Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü öğrencilerin, eğitim gördükleri alanda ilgi ve niteliklerini arttırmak ve aldıkları sosyal politika temellini eğitimleri doğrultusunda emek, adalet, eşitlik ve dayanışmadan yana bir anlayışla topluma hizmet etmekle yükümlüdürler” diye konuştu.

Ülke genelinde 25 üniversiteden, ‘Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinin” katılımı ile başlayan kurultay 6 Mayıs’ta sona erecek.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git