Türk Metal Kdz. Ereğli Şubesi

Karadeniz Ereğli Şubemiz

Türk Metal Sendikası Kdz.Ereğli Şubesi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)’na bağlı sendikalar içinde en güçlü ve en büyük sendikalardan biri olan; Türk Metal Sendikası’nın Kdz.Ereğli Şubesi; 1984 yılında Sayın Alp TUNCA’nın başkanlığında 30 kişilik bir kurucular meclisi ile Kdz.Ereğli’de sendikacılık hizmetlerine başlamıştır.
 
1986 yılında Kdz.Ereğli’de yerleşik bulunan ve Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik tesisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR)’de yetki mücadelesini kazanarak ilk sözleşmesini 1987 yılında yapan Türk Metal Sendikası Kdz.Ereğli Şubesi o günden bu yana devam eden aralıksız yetki hakkı ve gerçekleştirdiği örnek sözleşmelerle bugün 4850 üyeye ulaşan bir şubedir.
 
Bütün bireyleri; Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak İstiyoruz hedefine yönelmiş bir aile olan Kdz.Ereğli Şubesi; Türk Metal Sendikası’nın Metal İş kolunda bulunan en güçlü şubelerinin başında gelmektedir.
 
Üyeden alınan aidatı, yine üyeye sosyal ve kültürel hizmet olarak iade etmeyi; üyelerine, üye eşlerine ve çocuklarına karşı yerine getirilmesi gereken bir görev olarak kabul eden Türk Metal Sendikası bu amaçla; Karadeniz’in incisi güzel Ereğli’mizde 22 bin m2 yüz ölçümlü bir alana kurulu Batı Karadeniz Bölgesi’nin en büyük otel, kongre ve eğlence merkezi olan Büyük Anadolu Ereğli Otel başta olmak üzere; gıda, giyim ve benzeri  ihtiyaçların karşılanabildiği 2 şubesi bulunan Metal-Koop. Alış-Veriş Merkezleri kurmuş,   üyelerinin ve bölge halkının kullanımına sunmuştur.
 
Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi ayrıca; sosyal sendikacılık anlayışı gereği bölgemizdeki eğitim kurumları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, dernek ve vakıflarla gerçekleştirdiği kurumsal ilişkiler sayesinde bölgede söz sahibi güçlü bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.
 
2011 yılında şehir merkezinde bulunan  yeni şube ve lokal kompleksine taşınmış olan şubemiz üyelerine daha rahat bir ortamda hizmet vermeye başlamıştır.
 
2021 yılında Kdz.Ereğli’de 37 ’nci yılını dolduran Türk Metal’in Şube Başkanlığını Yakup YILMAZ yapmaktadır.